Австралия е прекратила договора си за екстрадиция с Хонконг в отговор на опасенията от новия закон за национална сигурност, наложен от Китай. Премиерът Скот Морисън заяви, че новият закон подкопава „основния закон на Хонконг“ и сегашното ниво на автономия на територията. Австралия планира да удължи визите за жителите на Хонконг и да насърчи търговските предприятия там да се преместят, обясни той. Китай разкритикува този ход, определяйки го като „груба намеса“ във вътрешните работи на мегаполиса, пише „BBC“.
…
„Призоваваме австралийската страна незабавно да спре да се меси… в противен случай това ще навреди единствено на нея.“, се казва в изявление на китайското посолство в Австралия.
Тъй като законът влезе в сила миналата седмица, Канада също прекрати договора си за екстрадиция, докато Обединеното кралство предлага опции за гражданство на жителите на Хонконг. Според критиците законът улеснява прилагането на тежки наказания на протестиращите и противниците на китайското правителство.
Правителството на Хонконг твърди, че законът трябва да въведе ред в полуавтономния град, в който се проведоха масови протести срещу демокрацията миналата година, тъй като в доста от случаите това доведе до насилие.Тъй като степента на обхвата на закона все още не е твърдо определена, критиците заявиха, че това може да доведе до произволно задържане на чуждестранни граждани в Хонконг. Това накара Австралия и други държави да отправят нови предупреждения към своите граждани в Хонконг. В момента повече от 100 000 австралийци са в азиатския град.
Правителството на Нова Зеландия също заяви в четвъртък, че ще преразгледа отношенията на страната с Хонконг. Външният министър Уинстън Питърс заяви, че Нова Зеландия е „сериозно обезпокоена“ относно прилагането на закона за националната сигурност.
Преди време Австралия и Хонконг можеха да поискат екстрадиция на всяко лице, което се намира в рамките на тяхната юрисдикция и се издирва за наказателно преследване или изпълнение на присъда. Този процес е бил изпълнен само два пъти през последните 10 години. Австралия предлага да удължи срока на визите за жителите на Хонконг с пет години, осигурявайки възможност за постоянно пребиваване за до 10 000 души. Морисън заяви, че предложението за виза има за цел и да привлече хонконгските предприятия да се преместят в Австралия, ако те станат свободни в резултат на промените.
Хонконг е бивша британска колония и е върната на Китай през 1997 г. Съгласно споразумението, на Хонконг е било разрешено да има определени свободи в продължение на 50 години, което го отделя от континенталната част на Китай. Обединеното кралство и други западни държави обаче твърдят, че новият закон на Китай пряко заплашва тези свободи и права. Миналата седмица Обединеното кралство предложи да даде жителство на до три милиона граждани на Хонконг – ход, който беше критикуван от Китай.
Изявлението на Австралия отново може да засили напрежението с Китай, най-големия й търговски партньор. Отношенията между двете страни започнаха да се влошават още тази година, след като Австралия призова за глобално разследване на произхода на COVID-19. Това беше определено като катализатор на санкциите, прилагани от Китай върху износа на австралийски стоки.