Законът за сигурността в Хонконг: Пекинската служба за сигурност ще действа в мегаполиса

0
90
Хонконг
Снимка от Pixabay

Нов офис за национална сигурност официално е открит в Хонконг, като по този начин за първи път китайските агенти от континентален Китай са въведени официално в сърцето на полуавтономната територия. Офисът е един от елементите на радикалния нов закон, който стана обект на много критики, пише „BBC“.


Преди приемането на закона Хонконг беше единствената част от Китай, която не беше подложена на подобни политики. Законът предизвика тревога в Хонконг, но управляващите твърдят, че стабилността ще бъде възстановена след потушаване на бурните протести. Лидерът на Хонконг Кари Лем заяви във вторник, че „всъщност положението е сравнително леко, що се отнася до законите за национална сигурност„. Тя добави, че ще даде възможност на жителите на мегаполиса да упражняват своите права и свободи, без да бъдат заплашвани и атакувани.

Временната база на новия офис е хотел в района „Козуей Бей“ – търговският квартал до парк „Виктория“, който отдавна е централна точка на протестните манифестации и митинги в Хонконг. Церемония по откриването се проведе днес сутринта, като на нея присъстваха високопоставени лица, включително главният администратор на Хонконг Кари Лем и Джън Янсионг, който е избран от Пекин за ръководител на новия офис.

Китайският флаг беше издигнат извън офиса, като там присъстваше тежко въоръжена охрана, включително представители от отрядите за обезвреждане на бомби. Агентите по сигурността от континенталната част на Китай, които са базирани в новата служба, за първи път ще имат право да разследват хора за широк спектър от престъпления, определени от новия закон, и потенциално да ги предадат на континенталната част за разпит и съдебен процес. Броят на произнесените присъди в китайските съдилища, контролирани от Комунистическата партия, е изключително висок.

Законодателството е най-съществената промяна в политическия пейзаж на Хонконг, тъй като той беше върнат на Китай от Обединеното кралство през 1997 г. Начинът на управление беше остро критикуван в световен мащаб, що се касае до подкопаването на свободите, гарантирани в рамките на клаузата „една страна, две системи“, която беше официално договорена и успя да даде на територията голям контрол върху това как да се самоуправлява.

Няколко видни фигури от протестното движение срещу Пекин напуснаха Хонконг или изтриха акаунтите си в социалните медии, тъй като бяха принудени вследствие на закона. Няколко компании за социални медии заявиха, че ще спрат да си сътрудничат с полицията в Хонконг относно искания за предоставяне на потребителски данни заради опасенията за това как ще бъдат използвани, а „TikTok“ заяви, че се изтегля изцяло от Хонконг.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments