ПП-ДБ внесе в парламента законопроект за международните ограничителни мерки

Той е задължителен за България по силата на международен договор

0
23
Надежда Йорданова
Надежда Йорданова. Снимка: Facebook

Законопроект за международните ограничителни мерки внесоха в петък в Народното събрание Надежда Йорданова и група депутати от “Продължаваме Промяната – Демократична България”.

Международните ограничителни мерки, приети от Европейския съюз, Съвета за сигурност на ООН, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и други международни организации, които са задължителни за България по силата на международен договор, имат за цел да се противопоставят на действия, които нарушават международното право. А при пълномащабната война на Русия срещу Украйна единното прилагане на тези санкции от всички държави е от изключителна важност за противодействие на агресора, смятат вносителите на проекта.

“Продължаваме промяната – Демократична България” внесе този законопроект още в 49-ото Народно събрание, но поради неосъществената ротация и последвалите събития, той не беше разгледан дори в комисия. Вносителите подчертават, че България е много закъсняла с приемането на свой механизъм за прилагане на международните наказателни мерки и призовават председателя на парламента Рая Назарян да осигури в спешен порядък разглеждането му в комисии и в пленарна зала..

По смисъла на законопроекта, международните наказателни мерки представляват ограничение на права спрямо държави, недържавни образувания, физически и юридически лица и могат да включват оръжейно ембарго, ограничения върху оборудване, използвано за вътрешни репресии, забрана за внос и износ на стоки, забрана за виза или пътуване, замразяване на финансови активи и икономически ресурси.

18 са компетентните органи, които могат да прилагат международните ограничителни мерки – от министъра на финансите и министъра на вътрешните работи до Съвета за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията. Към Министерския съвет се създава междуведомствен съвет за прилагането на мерките, председателстван от вицепремиер, в който влизат представители на посочените в проекта компетентни органи, както и други висши държавни служители.

Длъжностни лица, които не изпълняват заповед по налагане на ограничителни мерки, може да бъдат глобявани с до 10 000 лв., а юридически лица – до 50 000 лв. при първо провинение.

Първите международни санкции от Европейския съюз срещу Русия са наложени още през 2014 г. при окупирането на Кримския полуостров. На 24 юни тази година пък бе приет 14-ият пакет санкции, който включва и нови 69 физически лица и 47 образувания.

На 21 май Съветът на ЕС даде зелена светлина за използването на замразените руски активи на територията на ЕС в помощ на Украйна. Това са близо 25 млрд. евро частни активи и 210 млрд. евро активи на централната банка на Русия.

Над 130 военни гасят пожара край Беклемето, Главчев и Стоянов пътуват натам

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments