На 26 ноември Православната църква почита Св. Стилиян Пафлагонийски, известен като Детепазител – закрилник на децата и кърмачетата. Този голям светец е символ на надежда и грижа, а празникът му се почита с обичаи, които подчертават ролята му като защитник на младото поколение.
Името Стилиян има гръцки произход и означава „стълб“, което символизира стабилност, опора и защита. В българската традиция името има множество производни:
– За мъже: Стилиян, Стилян, Щилиян, Щерян
– За жени: Стилиана, Стиляна, Щилияна, Щеряна
Имен ден празнуват всички, носещи тези имена, както и техните разновидности.
Св. Стилиян е роден в Пафлагония, Мала Азия, в края на IV век. Той раздава цялото си имущество на бедните и се посвещава на монашески живот. Прочува се със своята чудотворна сила – лекува болни деца и помага на бездетни жени да се сдобият със здрави рожби.
Светецът често се изобразява на икони с дете в ръце или заобиколен от пеленачета, подчертавайки ролята му на закрилник на децата. Денят на Св. Стилиян е свързан с множество обичаи, които подчертават грижата за детското здраве и благополучие:
– Раздават се питки, намазани с мед, и на някои места – варена царевица, за здравето на децата.
– Не се извършва тежка къщна работа, за да не боледуват децата.
– Палят се свещи пред иконата на светеца, а майките се молят за здравето на рожбите си.
Св. Стилиян е особено почитан в южните български региони. В Родопите празникът му се нарича „Щири“, в Пирин – „Шилимен“, а в Странджа – „Щилиян“. В тези области празникът често е известен и като „Детешки празник“.
Светецът се възприема и като патрон на педиатрията и педагогиката. Той е символ на закрила, здраве и семейно щастие. Денят на Св. Стилиян Пафлагонийски е повод за празник и благодарност. Нека закрилата на светеца донесе здраве, радост и щастие във всяко семейство!
Разкриха кой е изобразен на първата статуя, открита в Хераклея Синтика