Дигитализацията и цифровизацията са ключов приоритет за регионалното министерство. Внедряването на цифровите технологии в строителния бранш ще осигури по-бързи темпове на проектиране и изграждане, по-високо качество на строителството, намалено енергопотребление, достъпни сгради, защитена околна среда и по-високо качество на живот.
Това заяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Стефан Аспарухов. Той откри 22-то Международно изложение за енергийно ефективно, екологично и функционално строителство. Специализираното изложение се провежда до 2 април в “Интер Експо Център“.
„Тенденциите в световен мащаб показват ясно, че предстои значително изменение в строителната индустрия в посока на все по-обхваната интеграция на цифровите технологии и услуги. Дигитализацията на строителния процес в България е неизбежна“, подчерта зам.-министър Аспарухов.
Според него внедряването на цифрови технологии в строителния бранш ще редуцира нерегламентираните практики и ще привлече чуждестранни инвестиции.
„Вярвам, че в следствие на дигитализацията ще се подобри качеството на строителния продукт, ще се оптимизира потреблението на материалните и енергийни ресурси и ще се осигури по-високо качество на живот“, отбеляза още той.
„Екипът на министерството сме отворени за широка дискусия с браншовите организации, академичните среди и бизнеса от областта на проектирането и строителството, както и с другите участници, свързани с бранша, за предприемането на действия за създаване на условия за внедряване на цифровите технологии в строителния сектор у нас“, каза зам.-министър Аспарухов.
Заместник-регионалният министър отбеляза значението на форума, който след двугодишните ограничения заради пандемията от COVID-19 дава възможност за среща на строители, учени, предприемачи, търговци, които са двигател на ключовия за държавата сектор „Строителство“. Те ще имат възможност да се запознаят с новите технологии, да обменят опит и да представят своите визии за развитие.
Зам.-министър Аспарухов обърна внимание и на градоустройството и съвременната визия на градовете. Той напомни, че архитектурните произведения трябва да отговарят на пет основни изисквания – функционалност, конструктивна устойчивост, екологосъобразност, икономическата рентабилност и естетиката.
„Тези пет закона са валидни и за общоградската среда. През последните десетилетия се изградиха „произведения“ на архитектурата и градоустройството, които водят до дисбаланси и деформации“, посочи той.