89 проекта ще състезават за финансиране в размер на 91,7 млн. евро по първата покана за набиране на предложения по Програма Интеррег „Дунавски регион“ 2021-2027“. Това стана ясно по време на третото заседание на Комитета за наблюдение на европейската програма за териториално сътрудничество, провеждащо се в Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/. В него участие взеха представители на 14 страни, разположени по поречието на река Дунав и експерти от Европейската комисия /ЕК/.
Форумът беше открит от заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева. Пред участниците тя посочи, че Дунавският регион играе жизненоважна роля в икономиката и културното наследство на Европейския съюз /ЕС/ и е дом на милиони хора.
„Стратегията на ЕС за Дунавския регион отчита потенциала на държавите по поречието на река Дунав и заедно с Програмата имат за цел да насърчат устойчивото развитие, икономическия растеж и социалното сближаване. Това е значителна инвестиция в бъдещето на региона, ангажираността и сътрудничеството между държавите“, изтъкна тя.
В рамките на заседанието бяха представени резултатите от втората стъпка по първата покана за набиране на проектни предложения по програмата. Процедурата по нея се проведе през 2022 г. Представители на местни, регионални или национални органи, академични организации, неправителствени организации, бизнес асоциации, предприятия и др. можеха да кандидатстват по четири приоритетни оси: „По-конкурентоспособен и по-иновативен Дунавски регион“, „По-зелен, нисковъглероден Дунавски регион“, „По-социален Дунавски регион“ и „По-добро управление чрез сътрудничество“. Като втора стъпка от процеса организациите са поканени да подадат пълна апликационна форма. Предстои оценка на получените предложения.
Членовете на Комитета одобриха и процедурата за втората покана за набиране на проектни предложения. Тя се очаква да бъде отворена за кандидатстване през есента.
В обхвата на програма Интеррег „Дунавски регион“ 2021-2027 попадат 14 държави, а именно – Австрия, България, Хърватия, Чехия, Германия (Баден-Вюртемберг и Бавария), Унгария, Румъния, Словакия, Словения, Босна и Херцеговина, Черна гора, Сърбия, Молдова и Украйна. Целта й е да насърчи споделянето и прилагането на съвместни решения за справяне с общите предизвикателствата и проблеми, свързани с иновациите, по-добрата свързаност на региона, опазването на околната среда и др.