Териториалните планове за справедлив преход дават основата, така че да бъде достъпен за хората в засегнатите региони един важен инструмент за солидарност – Фондът за справедлив преход. Това заяви заместник-енергийният министър Красимир Ненов пред участниците в XVII-ата годишна среща между бинеса и кабинета, организира от „Капитал“. В документите никъде няма административни ограничения за работата на въглищните централи и мините, напомни той.
„Предизвикателство пред правителството е да се съхрани целостта на комплекса „Марица изток“, така че уменията на хората и инфраструктурата да се използват най-пълноценно“, коментира още зам.-министър Ненов, разкривайки, че е започнала работа по разработването на план за управление на комплекса, който следва да идентифицира новата цялостна визия за развитието му, както и свързаната с това нужда от създаване на качествени работни места.
Около 1 млрд. евро годишно са необходимите инвестиции за енергийна трансформация. Създаването на подходяща рамка, която да даде сигурност на инвеститорите, е ключово условие за успех на целия процес, каза още зам.-министър Ненов.
След внасянето на проектите на Териториални планове за справедлив преход в Европейската комисия /ЕК/, българската страна очаква коментарите й по тях. Преговорите трябва да приключат до края на тази година.