Зам.-министър Ненов за комплекс „Марица-изток“: Разработени са краткосрочни и дългосрочни мерки за осигуряване на стабилността в работата му

0
1220
"Марица-изток"
Снимка: " Мини Марица-изток" ЕАД

„Изключително важно е да се посочат алтернативните производствени дейности и да се създадат условия за качествена заетост в регионите, застрашени от негативните последици на прехода към нисковъглеродна икономика. Водим активна комуникация за постигане на публичен консенсус по тези болезнени теми, за да може трансформацията да се осъществи по най-плавния начин.“

Това заяви зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов пред участниците в дискусията „Нуждата от национален план за справедлив преход“, организирана от КНСБ и Фондация „Фридрих Еберт“-България. Той се спря подробно върху акцентите в актуализирания Интегриран национален план „Енергетика и климат“ /ИНПЕК/, който Министерството на енергетиката и екоминистерството публикуваха преди броени дни за обществени консултации. Проектът отразява по-високите цели, поставени с европейската Зелена сделка и европейския Закон за климата, Пакета „Готови за 55“, Плана RЕPowerEU и др.

„ИНПЕК посочва националните цели до 2030 г. в областта на декарбонизацията, енергийната ефективност и сигурност, вътрешния енергиен пазар, научните изследвания, иновациите и конкурентоспособността. Планът визира също намаляване на въглеродните емисии и на зависимостта от внос на горива и енергия, гарантиране на енергия на достъпни цени за всички потребители“, подчерта ресорният зам.-министър.

Той обърна внимание върху предприетите спешни стъпки от ведомството да обсъди с всички заинтересовани страни териториалните планове за справедлив преход за основните въглищни региони в страната. За да се смекчат неблагоприятните последици от зелената трансформация, е създаден Механизмът за справедлив преход, включващ Фонда за справедлив преход. Сега акцентът е върху най-скорошното отваряне на покани за кандидатстване и договаряне на предвиденото финансиране според профила на регионите. Сред сферите с най-голям потенциал са чистите технологии, енергията от ВЕИ, изследователската и развойната дейност, индустриалните паркове, обучения и квалификация и др. Всички средства от фонда ще се предоставят след публични и прозрачни процедури, които ще бъдат обявени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

С тези средства в следващите шест години ще бъдат финансирани мерки по подготовката на минните терени за нови икономически дейности, подкрепа за работниците чрез картографиране на техните умения, финансиране на енергийна ефективност с фокус върху уязвими домакинства и др.

„Основен фокус в нашата работа остава бъдещето на комплекс „Марица-изток“, където са съсредоточени най-много мощности и заетостта е най-висока. Съвместно със синдикатите и ръководствата на дружествата разработихме краткосрочни и дългосрочни мерки, за да осигурим стабилност в работата му. През февруари тази година Министерството на енергетиката подписа споразумение за консултиране с Европейската инвестиционна банка за разработването на план за развитие и инвестиции в комплекса. Вече започва непосредствената работа по това партньорство за изготвяне на SWOT-анализ за конкурентните предимства на региона и методика за привличане на нови инвестиционни проекти“, посочи още зам.-министър Ненов.

България все още е на челните места в класацията за смъртни случаи на пътя в ЕС

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments