Зам.-министър Темелакиев: От ключово значение за региона е засилването на стратегическите и оперативните контакти

0
38
Форум на ПСЮИЕ
Форум на ПСЮИЕ. Снимка: МВР

Войната в Украйна извежда общи предизвикателства като укрепване на капацитета за прием на бежанци и управлението на хуманитарните аспекти вследствие на конфликта. Освен това трябва да се гарантира високо ниво на сигурност, включително и ефективен граничен контрол и противодействие на целия спектър от заплахи.

Това е коментирал зам.-министърът на вътрешните работи Стоян Темелакиев по време на министерска конференция в рамките на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа /ПСЮИЕ/ и на Гръцкото председателство. Темата на форума в гръцката столица Атина бе „Укрепване на сътрудничеството и синергията между членовете на процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (SEECP) и съответните партньори от третите страни с оглед адресиране на съществуващите заплахи за сигурността като организираната престъпност, нелегалната миграция, екстремизма и тероризма“. Акцент бе поставен върху предизвикателствата, свързани с войната в Украйна и последиците от нея върху регионалната сигурност с поглед върху трафика и експлоатацията.

В този смисъл на преден план излиза необходимостта от укрепване на диалога между всички държави в региона, осъществяване на бърз и директен обмен на информация и добри практики, планиране на съвместни действия и търсене на конкретни решения на възникващите заплахи и предизвикателства за сигурността, счита още зам.-министърът.

 „От началото на войната до края на месец април в България са влезли над 200 000 украински граждани, по-голямата част от които жени и деца. Най-много бежанци са преминали през границата с Румъния. Над 90 000 души се намират в България към момента, като от тях за временна закрила са регистрирани 87 534, от които 35 180 деца и 377 непридружени непълнолетни. Изградихме система за управление на процесите на национално ниво – оперативна координационна група към Министерския съвет, която координира всички дейности, както и междуведомствени групи по различни направления: първоначален прием и предоставяне на временна закрила; транспорт и настаняване; здравни грижи, образование и заетост и други.
На национално ниво предприемаме редица мерки в отговор на новите реалности и оптимизирахме координацията за ранно идентифициране и противодействие на заплахите за сигурността. Бързите и облекчени процедури по регистрация на бежанците са съпроводени със строг граничен контрол и проверки за сигурност в пълен обем. Извършва се засилен контрол на преминаващите пътни превозни средства за укрити лица, оръжия, боеприпаси, взривни вещества и изделия с възможна двойна употреба. Завишен е и контролът по отношение на радиоактивни материали“, е посочил още Темелакиев. 

Той е отбелязал, че бежанският поток може да бъде използван от организирани престъпни групи за целите на тяхната дейност. Затова се залага на превенцията. Полицейските органи работят в тясно сътрудничество с представители на други държавни институции и най-вече с местната власт. По този начин се осигурява редовна и актуална информация за положението и рисковете за бежанците от Украйна.

В рамките на Министерството на вътрешните работи е създадена организация за събиране на информация, оценка и анализ на потенциални промени в ситуационната картина на престъпността. Извършват се редовни проверки на стратегически обекти на критичната инфраструктура, осъществява се инспекция на лица и превозни средства. Ежедневно се извършва мониторинг на интернет пространството.

Предприемат се мерки и за недопускане на кибератаки срещу институции, разпространение на фалшиви новини и материали с пропагандно съдържание. Проведени са действия по филтриране и ограничаване на трафика на немалък брой интернет адреси и домейни, от които се извършват хакерски атаки.

България подкрепя необходимостта от проактивен и целеви подход в отговор на идентифицираните от EMPACT заплахи като трафик на хора, контрабанда на мигранти, киберпрестъпност, трафик на наркотици, тероризъм и други.

Нелегалната миграция и последиците от нея в сферата на трансграничната престъпност изискват цялостен и координиран отговор, важни са добрият диалог и оперативното сътрудничество между всички държави от региона, подчерта заместник-министърът на вътрешните работи. Като пример за добри практики зам.-министърът посочи изградения Съвместния център за полицейско и митническо сътрудничество между България, Гърция и Турция, който през последните 5 години се утвърди като модел за успешно оперативно взаимодействие в борбата с нелегалната миграция, съобщиха още от Министерството на вътрешните работи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments