“Вратите за младите момичета трябва да са отворени, не трябва да им поставяме изкуствени бариери.“
Това заяви заместник-министърът на външните работи Велислава Петрова в дискусионния панел, който бе част от тържественото отбелязване на 5-та годишнина на инициативата „Посланик за един ден“, организирана от Посолството на Великобритания в България и под патронажа на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова.
Целта на този проект е да насърчава и развива лидерските умения у младите жени, като предпоставка за оформянето им в активни граждани и в него участват млади жени от цялата страната, жени посланици в България и представители на неправителствени организации.
“Важно е да си зададем въпроса с какво асоциираме лидерските качества, традиционно те са качества, които се приписват и припознават като мъжки. Лидерът трябва да може да води, да дава пример, да взема важни решения да се справя в ситуации, в които другите не биха могли да видят решението. В този контекст една жена може да реагира с необходимото ниво на баланс и съобразяване с обстоятелствата. Жените притежават абсолютно същите качества”, подчерта заместник-министърът на външните работи. Тя подкрепи идеята за разширяването на инициативата и включването на мъже посланици в нея.
“Това не е съревнование. Мъжете са важна част от осъзнаването на равенството и на изграждането на жената като лидер и на разпознаването на женския модел на лидерство, който макар и различен, може да бъде много силен”, допълни още тя.
В дискусията заедно със заместник-министър Велислава Петрова участваха и момичета победителки през годините в инициативата „Посланик за един ден“, които разказаха за своите впечатления от проекта и как той е повлиял върху живота им.