Зам.-министър Златанов: „Зеленият сертификат“ спира веригата на COVID разпространението

0
57
Брифинг на Здравното министерство
Брифинг на Здравното министерство. Снимка: Скрийншот от видео на "NOVA"

„Отчитаме, че „Зеленият сертификат“ засега работи добре и дава резултати. Имаме съвсем дискретни данни за обръщане на тренда на пандемията. Положителността на тестовете на база 14 дни започва да намалява. Съотношението между заболели и постъпили в болница е много по-различно спрямо при различни пикове на пандемията. С две думи при много заболели имаме по-малко хора, настанени в лечебните заведения. И трето със „Зеления сертификат“ отчитаме, че много от дейностите, които при един локдаун биха спрели напълно, сега работят.“

Това коментира заместник-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов по време на съвместен брифинг с колегата си д-р Тома Томов пред сградата на Министерството на здравеопазването.

„Търсим решение много активно за сертификата с антитела. То ще бъде на база експертни становища, а не политическо. Искаме да вземем становищата на всички експертни съвети, опита, който имат някои страни в Европа и света, за да сме убедени, че ако вземем това решение, то ще бъде безопасно и няма да застраши епидемиологичната обстановка в страната“, добави Златанов.

Може би другата седмица ще имаме решение по въпроса за издаване на „Зелен сертификат“ на база антитела, добави заместник-министърът на здравеопазването д-р Тома Томов.

„Допитали сме се до експертните съвети по вирусология, епидемиология и клинична имунология за това могат ли антителата да бъдат използвани като маркер за преболедуване и издаване на „Зелен сертификат“. В рамките на тази седмица ще получим техните експертни становища, ще ги обсъдим и може би другата седмица ще имаме решение по въпроса.“

Във връзка с противопоказанията за ваксинация д-р Томов коментира, че са се допитали до експертните съвети и са получени становища, на базата на които ще се изготви и документ: „Всички се съобразяват с кратката характеристика на одобрените ваксини от европейската медицинска агенция. Абсолютна контраиндикация е наличието на анафилаксия или свръхчувствителност към някои от съставките или помощните вещества. Като относителен, т.е. възможност за отлагане на ваксинацията във времето, са наличие на някои остро инфекциозно заболяване или друго остро състояние, декомпенсиране на хронични заболявания на сърце, бял дроб, бъбреци и неврологични усложнения. Един от въпросите е необходимо ли е преди ваксинация да бъде извършено количествено определяне на антитела. Становището на експертите е, че не е необходимо да се прави.“

„Самите експерти предлагат да има формуляр, в който при наличие на контраиндикации да се отчита каква е индикацията. Отлагане в период за няколко седмици или месеци е за хора с по-остро инфекциозно заболяване. Декомпенсацията е, когато основното заболяване в момента не е в границите на нормата и не се контролира правилно. Например при сърдечна недостатъчност с клинични прояви, може ваксинацията да се отложи, докато заболяването влезе в контрол. Тези индикации съществуват и в момента в кратката характеристика на продукта“, добави той.

Зам.-министър Златанов посочи, че хората със заболявания в състояние, което е контраиндикация, не бива да подценяват състоянието си и трябва максимално да ограничат контактите си.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments