Замърсяването на въздуха, причинено от изкопаемите горива, струва 8 милиарда долара дневно, което се равнява на около 3,3% от световната икономика, показва доклад на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух и „Грийнпийс Югоизточна Азия“, цитирани от „AFP“.
Докладът е първият, който изчислява глобалната цена на замърсяването на въздуха, което е причинено от изгарянето на въглища, газ и петрол. Най-голямата цена се плаща от САЩ, Индия и континентален Китай, като се оценяват съответно на 600 милиарда долара, 150 милиарда долара и 900 милиарда долара.
Цената за Великобритания е 66 милиарда долара, за Германия е 140 милиарда долара, за Русия – 68 милиарда долара и за Япония – 130 милиарда долара.
4,5 милиона души преждевременно са починали вследствие на частиците, които са били изхвърлени при употребата на изкопаеми горива. Жертвите в Китай са 1,8 милона души, а в Индия – 1 милион.
Стойностите са същите с оценките на СЗО за 4,2 млн. смъртни случая на година, които са свързани със замърсяването на приземния атмосферен слой. Става въпрос за инсулт, сърдечни заболявания, рак на белите дробове и тежки респираторни инфекции при деца.
Предишни изследвания са показали, че да живееш в Делхи е като да пушиш по 10 цигари на ден.
Глобалната цена от замърсяването на въздуха с колите за 2018 година се равнява на 2,9 трилиона долара, показва още изследването. Това е проблем, който има решение – като се премине към енергия от възобновяеми източници, постепенен отказ от автомобилите на бензин и дизел и развитие на обществения транспорт.
Ежегодно световната икономика понася удар от около 350 милиарда долара в резултат на азотния диоксид и още 380 милиарда долара заради озона, показват средните оценки.