Замърсяването в Ню Делхи достигна най-лошото си ниво за този сезон

Жителите на Ню Делхи тази сутрин са се събудили с гъст, токсичен смог

0
29
Мръсен въздух, замърсяването
Мръсен въздух. Снимка: Pixabay

Днес властите в индийската столица Ню Делхи обявиха временно затваряне на училищата, спиране на строителството, както и забрана за влизане в града на камиони, превозващи стоки, които не са от първа необходимост, след като замърсяването на въздуха достигна най-лошото си ниво за този сезон, предаде „Associated Press“.

Жителите на Ню Делхи тази сутрин са се събудили с гъст, токсичен смог, който е обръщал града с около 33 милиона жители, като в резултат на това качеството на въздуха е ставало все по-опасно. Според SAFAR, главната агенция за околната среда в страната, която измерва миниатюрните прахови частици във въздуха, които могат да навлязат дълбоко в белите дробове и да причинят сериозни здравословни проблеми, нивото на замърсяване се е повишило още повече, като е достигнало категорията „тежко“.

Снимкови материали показват как смъртоносната мъгла покрива паметници и високи сгради в столицата, а видимостта е толкова ниска, че авиокомпаниите предупредиха за закъснения на полетите. В няколко района на града нивата на замърсяване са се оказали над 50 пъти по-високи от препоръчаната от Световната здравна организация /СЗО/ безопасна граница. Според прогнозите лошото качество на въздуха ще продължи и през седмицата.

Замърсяването на въздуха в Северна Индия се увеличава всяка година, особено през зимата, тъй като земеделските стопани изгарят растителни остатъци от реколтата си в селскостопанските райони. Изгарянето съвпада с ниските температури, които задържат дима във въздуха по-дълго време. След това димът се разнася към градовете, където автомобилните емисии допълнително замърсяват околната среда. Емисиите от промишлеността и изгарянето на въглища за производство на електроенергия също допринасят силно за замърсяването, което през последните седмици непрекъснато се увеличава.

От днес насам властите обявиха, че започват да прилагат етап 4 от Плана за поетапни действия (GRAP 4) в зависимост от степента на замърсяване на въздуха. По-ранните етапи на Плана вече са били въведени, а етап 4 включва по-строги ограничения. Учебните занятия за всички класове, с изключение на 10 и 12, ще се провеждат онлайн, а в града няма да се допускат камиони, освен тези, които превозват стоки от първа необходимост. В града е забранено и влизането на някои по-стари автомобили с дизелови двигатели, а всички строителни дейности са временно замразени. Властите също така призоваха децата, възрастните хора и другите хора с хронични заболявания или дихателни проблеми да избягват да излизат навън, доколкото е възможно.

Влошеното качество на въздуха в столицата предизвика възмущението на местните жители в социалните мрежи. Много от тях се оплакват от главоболие и кашлица, като описват града като „апокалиптичен“ и „газова камера“. Други призоваха властите да решат веднъж завинаги кризата, свързана с общественото здраве. Според няколко проучвания над един милион индийци умират всяка година от заболявания, свързани със замърсяването. Властите са прибягвали до подобни мерки и в миналото, като понякога дори са използвали водни пръскачки и оръдия за борба със смога в опит да разсеят токсичната мъгла. Критиците обаче твърдят, че е необходимо дългосрочно решение, което драстично да намали самото замърсяване, вместо действия, целящи да смекчат последиците, след като то вече е поразило региона.

Присъединяването на България към еврозоната: Какво означава за икономиката и хората?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments