До редакцията на Искра.бг постъпи сигнал от Й. Д. за евентуални нарушения от страна на заместник-министъра на културата Весела Кондакова. Фактите са били изпратени за проверка до Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/.
В съобщението се посочва, че Весела Кондакова, заемаща поста си в министерството от май 2021 г. и до днешна дата, не е предприела действия в законоустановения едномесечен срок за излизане от управлението на две юридически лица с нестопанска цел. Същата е изпълнителен директор на сдружение „Българска музикална асоциация“ и член на управителния съвет на сдружение „АССИТЕЖ България“. Последното вписван по партидата на сдружението е от 2019 г.
В сигнала до редакцията ни е упоменато още, че на 11 ноември 2020 г. между сдружение „Българска музикална асоциация“ и Национален фонд култура /НФК/ е подписан договор, с който на сдружението се предоставя целево финансово подпомагане в размер на 107 112 лв. за изпълнение на проект „MOST – The complex strategy to develop Balkan World Music Scene”.
Договорът е с краен срок за изпълнение – 15 август 2021 г. От името на сдружението договорът е подписан от Весела Кондакова. Доколкото става въпрос за финансиране с бюджетни средства, предоставени чрез второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към Министерство на културата, Кондакова, в декларацията си за имущество и интереси, е следвало да посочи и това обстоятелство.
На 15 септември 2021 г., или 1 месец след изтичането на крайния срок на договора, Весела Кондакова, но в качеството ѝ на изпълнителен директор на сдружение „Българска музикална асоциация“, подписва писмо с искане до изпълнителния директор на НФК за удължаване на срока на договора, за което не са представени никакви детайлни мотиви. По същото време Кондакова е и заместник-министър на културата. Върху писмото е поставена резолюция на изпълнителния директор на НФК – „Да! 1 месец“.
С изключителна бързина, на същата дата, е подписано допълнително споразумение към посочения договор. Срокът на договора е удължен до 21 декември 2021 г., независимо от поставената резолюция на изпълнителния директор на НФК.
Тъй като договорът е бил с изтекъл срок още на 15 август 2021 г., а в самото допълнително споразумение няма посочване същото да влиза в сила с обратна дата, се поражда логичния въпрос има ли изобщо валиден договор, който да бъде анексиран с едномесечно закъснение.
Изложената по-горе фактология поражда съмнения относно неправомерно вмешателство и злоупотреба със служебно положение от страна на Весела Кондакова, която е възможно в качеството ѝ на заместник-министър на културата да е оказала влияние относно взимането на правомерно решение по казуса от изпълнителния директор на НФК.
Доколкото към настоящия момент проверка се извършва и от КПКОНПИ, в рамките на която се изискват документи, а лицето продължава да заема длъжност в Министерство на културата, са налице съмнения, че се укрива информация от Комисията.
Целият сигнал, постъпил до медията ни, може да прочетете ТУК.
Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg!