Мястото на отпадъка не е в коша или в депото, а това е ресурс, който трябва да продължи цикъла си – да бъде рециклиран, а не депониран. Това заяви заместник-екоминистърът Ренета Колева по време на форума „Зелени решения за общините“, в рамките на Годишната среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините в Република България /НСОРБ/. Според нея за тази цел са нужни информационни кампании с правилните послания и стимули.
Общините могат да искат от оползотворяващите организации да провеждат по-широки информационни кампании, а не само да раздават брошури, добави Колева. По думите й принципът „Замърсителят плаща“ е трябвало да бъде въведен още преди 5 години, като предстои да влезе в сила до края на 2024 г.
„Не е лошо, когато се вижда, че това е предизвикателство, за което трябва време, то да бъде с отлагателно действие. За съжаление, през този период усилията и инфраструктурата не бяха подготвени за въвеждането на тази система.“
Новата програма „Околна среда“ насърчава прехода към кръговата икономика, която е основана на ефективно използване на ресурсите. По нея са отделени повече от 600 милиона лева системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци. Според анализите те съставляват над 50% от общия поток, отчете Колева, цитирана от „БТА“. Сред новите неща по програмата е изграждане на инсталации за производство на биогаз от биоразградими битови отпадъци. Общините ще могат и да получават финансиране за закупуване на компостери, които да предоставят безвъзмездно на домакинствата, за да се намали генерирането на отпадъци още на ниво източник.
Целта е до 2035 г. количеството депонирани битови отпадъци да се редуцира до 10%, а на рециклираните да надмине 65%. Тя обаче изисква промяна на мисленето и поведението, както и на националното законодателство.