Западните шпионски агенции използват разузнаването в опит да подкопаят Путин

0
22
Шпионаж
Шпионаж. Снимка: Pixabay

Западните разузнавателни агенции водят психологическа война за Украйна директно с руския президент Владимир Путин, експерт в този жанр, който сега ефективно приема доза от собственото си лекарство, предава „CNN“.

Съединените щати и техните съюзници рисуват картина на затънала, деморализирана и нефункционираща руска армия, която понася катастрофални загуби на бойното поле, и в същото време създават визия за нарастващо политическо напрежение в Кремъл. Те твърдят, че руският лидер е изолиран, зле посъветван и липсва истинско разузнаване за това колко зле върви войната.

Западните правителства пречат на Путин да дефинира разказа за войната – точно както направиха преди началото ѝ, когато тяхното разсекретено разузнаване правилно нарече нахлуването инвазия, която много геополитически експерти смятаха за малко вероятно.

Това е трудна позиция за руски държавен глава, който често сам е използвал информационна война, особено докато се намесва в изборите в САЩ и Европа. Забележителната подробност на разсекретените оценки на разузнаването също трябва да бъде особено дразнеща за Путин, бивш офицер от КГБ и шеф на разузнаването. И оставят отворена възможността западните разузнавателни агенции да имат капацитета да видят дълбоко във военните усилия и вътрешната политика на Кремъл, което вероятно ще вбеси руския лидер и може да създаде допълнителни пукнатини в режима му.

Готовността на западните правителства да бъдат толкова отворени за това, което виждат в Украйна и Москва, изненада дори някои ветерани шпиони.

„Това прави професионалистите в разузнаването, дори бивши като мен, да се изнервят, защото, разбира се, е толкова вкоренено в нас да защитаваме източниците и методите си“, каза Стив Хол, бивш шеф на операциите в Русия на ЦРУ, пред Ана Кабрера от „CNN“.

Част от интригата около противопоставянето на САЩ с Путин и гледната точка на разузнаването се подхранва от естеството на самата тайна общност. Аутсайдерите нямат начин самостоятелно да оценят пълната точност на информацията, изтласквана в обществения поглед от техните лидери. Така че не знаем откъде идва всичко или от кого. Но, разбира се, това е смисълът и това кара руснаците също да гадаят.

Опитът да се представи войната в Украйна като бедствие за Русия идва в момент, когато западните власти отхвърлят твърденията на Москва, че деескалира конфликта в Киев и другаде. Вместо това, казват те, силите на Путин се „препозиционират“ – вероятно за засилено нападение в източните украински региони, където Москва удря цивилни и разрушава градове. Такава тактика може да бъде разработена за обединяване на държаните от Русия райони с Крим, който Путин превзе през 2014 г., и да даде на Москва директен коридор към Черно море през Украйна.

Вътрешната история на войната

През последните дни западни официални лица скицираха забележителен портрет на войната. В Австралия в понеделник един от главните шефове на разузнаването на Великобритания Джеръми Флеминг каза, че Путин „масово е преценил погрешно“ войната, съпротивата на украинския народ и капацитета на собствената си армия и че е бил зле обслужван от подчинените си. Флеминг, който оглавява агенция GCHQ, еквивалент на националната сигурност в Обединеното кралство, посочи:

„Виждали сме руски войници – без оръжия и морал – да отказват да изпълняват заповеди, да саботират собствената си техника и дори случайно да свалят собствените си самолети.“

Откровеността на Флеминг беше изключителна, идваща от шеф на водеща шпионска агенция. Но това се отразява в Съединените щати, където в сряда имаше нови съобщения, които отвориха прозорец към войната и вътрешния кръг на Путин.

Служител сподели на репортера Джеръми Даймънд от „CNN“, че Путин е „дезинформиран“ от съветници относно това колко зле се представят руските военни и въздействието на санкциите върху руската икономика. След това директорът по комуникациите на Белия дом Кейт Бедингфийлд заяви пред камера, че съветниците на руския лидер са „твърде уплашени да му кажат истината“. Тя сподели, че сега има „постоянно напрежение“ между Путин и неговото военно ръководство.

В сряда този нов поток от разсекретени оценки се появи в заглавията. В четвъртък президентът Джо Байдън беше попитан за тях в публична обстановка, тъй като официалните лица вероятно знаеха, че ще се случи. Последователността даде на президента шанс да разшири още повече разказа на САЩ.

„Има много спекулации“, каза Байдън, въпреки че, разбира се, тези спекулации бяха водени от информация, която Белият дом е допуснал до публичното пространство. Запитан колко зле е дезинформиран Путин от съветниците си, Байдън отговори:

„Не казвам това със сигурност – той изглежда се самоизолира и има някои индикации, че е уволнил или поставил под домашен арест някои от своите съветници.“

Докато Байдън смята, че САЩ нямат толкова много твърди доказателства, коментарите му отприщиха изцяло нов поток от внимание към настоящата ситуация на Путин.

И така, какво точно се опитват да направят западните правителства с тази нова употреба на разсекретени оценки на разузнаването? Особено като се има предвид, че в много предишни геополитически кризи разузнаването се пази в тайна от злободневието?

Както при съобщенията преди инвазията, ясно е, че САЩ не искат руснаците да могат да създадат доминиращ собствен разказ за войната чрез дезинформация. Създаването на картина на неуспешна война също помага да се поддържа подкрепа за твърдата позиция на Запада срещу Путин. Това може също да подобри морала сред украинците, които се съпротивляват на натиска на Русия. И това дава на западните лидери политическа възможност да твърдят, че техните политики работят, докато управляват общественото мнение за войната.

Като предоставят поглед върху безпорядъка сред руските войски, съюзниците може да успеят да изградят вътрешен политически натиск върху Кремъл. Като се има предвид смазването на независимите медии от правителството на Москва, ще има малко илюзии, че руският народ ще чуе американската версия на събитията, въпреки че разбиращите технологии по-млади руснаци с пароли за VPN, позволяващи достъп до чужди интернет услуги, биха могли.

Но един барабанен удар на унижение за Русия би могъл допълнително да посее раздори във военния, политическия и разузнавателния елит. През последните дни изглеждаше почти, че западните официални лица, обсъждайки толкова открито ситуацията във войната, се опитват да се обърнат директно към Путин и неговите съветници.

Усложненията на стратегия, ръководена от разузнаване

Малко вероятно е потокът от разузнавателни данни да пресъхне скоро. Това е така, защото изглежда се корени в проблем с морала в руските въоръжени сили, който стана очевиден благодарение на подслушването. Хол коментира:

„Изваждат мобилните си телефони и се опитват да комуникират помежду си, и двамата тактически: „Къде си? Къде е твоята единица?“ А може би и у дома в Москва. Това прави информацията наистина лесна за събиране.“

И тогава е интересно политическо решение да кажем, вижте, може би си струва да покажем на руснаците колко добри сме в събирането на тези неща, за да разкажем на гражданите на двете страни, гражданите на света, какво е наистина се случва в руската армия в момента“, добави Хол.

„Това е интересно решение, но беше много проницателно.“

Все пак има основание за предпазливост при тълкуването на войната единствено въз основа на разсекретените оценки на Запада. Разузнаването по дефиниция е мътен бизнес. Информацията за руските операции в Украйна и очевидната изолация на Путин в Москва само казват на външния свят какво искат да разкрият западните разузнавателни служби. Следователно няма начин външни лица да знаят дали тези моментни снимки дават пълната картина или по-селективна. А информацията, която се филтрира, все още е ограничена. Служител, цитиран от репортер на „CNN“, отказа да предостави допълнителни подробности за това, че Путин е бил дезинформиран от съветниците си, различни от съобщените. Разузнавателната общност разсекрети и понижи обобщение на своите констатации, но не и самия материал.

Както винаги, разузнавателните агенции предприемат напрегнати стъпки, за да избегнат идентифицирането на техните източници и методите, използвани за събиране на разузнавателните данни.

В най-новата американска история станахме свидетели на няколко подобни ситуации – например преди американското нахлуване в Ирак през 2003 г., когато оценките на американското разузнаване се оказаха погрешни. В тази криза обаче тайната общност поправи част от репутацията си. В продължение на седмици САЩ предупреждаваха, че Путин се готви да изпрати войските си през украинската граница. Дори украинците бяха скептични.

След това часове преди инвазията действително да се случи, САЩ издадоха предупреждение, че нахлуването е неизбежно – и беше доказано правилно. И все пак проблемите, с които се сблъсква руската нахлуваща сила, изненадаха западните разузнавателни агенции и предизвикаха преоценка на предположенията за предполагаемата мощ на руските военни сили и ръководство.

Ръководителят на европейското командване на САЩ генерал Тод Уолтърс каза на изслушване в Сената тази седмица, че може да има пропуск в разузнаването, което е накарало САЩ да надценяват силата на Русия и да подценяват украинската отбрана. Но дори този пропуск само подчертава изненадващо лошото представяне на руските сили и привлича вниманието към него, като допълнително напредва към целите на Запада.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments