Заплаха в Еквадор: Наркокартели използват банановата индустрия за превоз на кокаин

0
222
Банани
Снимка: Pixabay

Работници се разхождат из тучна плантация, разположена между живописното тихоокеанско крайбрежие на Еквадор и величествените Анди, и берат стотици гроздове зелени банани, които се издигат на височина 2 пъти колкото техния ръст. Мъжете извозват плодовете до поточна линия, където те се измиват, претеглят и облепват със стикери, предназначени за търговия с европейски купувачи.

Собственикът Франклин Торес следи стриктно всички дейности, за да се увери, че плодовете отговарят на международните стандарти за търговски вид, както и че са опаковани за транспортиране, без да са придружени от пратки с кокаин. Торес е свръхбдителен, тъй като Еквадор все по-често се оказва в центъра на две световни сделки – с банани и кокаин.

Понастоящем южноамериканската страна е най-големият износител на банани в света, като годишно изпраща по море около 6,5 млн. метрични тона (7,2 тона). Освен това тя е разположена между най-големите производители на кокаин в света – Перу и Колумбия, а наркотрафикантите намират контейнерите, пълни с банани, за идеалното средство за контрабанда на техния забранен продукт, пише „Associated Press“.

Проникването на наркотрафикантите в отрасъла, който произвежда около 30% от бананите в света, през последните години допринася за упражняването на безпрецедентно насилие в тази някога мирна страна. Престрелките, убийствата, отвличанията и изнудванията са се превърнали в неизменна част от ежедневието на хиляди хора, особено живеещите в тихоокеанския пристанищен град и център на доставките на банани Гуаякил.

Страната, която не е основен производител на кокаин, беше силно разтърсена, когато кандидатът за президент, известен с твърдата си позиция по отношение на организираната престъпност и корупцията – Фернадо Вилависенсио беше смъртоносно прострелян в края на предизборния митинг на 9 август. Дни преди убийството той обвини открито еквадорската престъпна банда „Лос Чонерос“ и нейния лидер, чието име е свързано с мексиканския картел „Синалоа“, че заплашват него и екипа му.

Друга причина, поради която картели от Мексико, Колумбия и Балканите са се установили в Еквадор, е че в страната се използва американският долар, законите и институциите не работят ефективно, а установени престъпни банди желаят усилено да участват в бизнеса. Властите твърдят, че след политическите промени в Колумбия през изминалото десетилетие Еквадор също е придобил значимост в световната търговия с кокаин. Полетата с кокаинови насаждения в Колумбия са били преместени по-близо до границата с Еквадор поради разпадането на престъпните групировки след демобилизацията през 2016 г. на бунтовническата организация „Революционни въоръжени сили на Колумбия“, по-известна с испанската си абревиатура ФАРК.

През 2021 г. в световен мащаб са произведени рекордните 2304 метрични тона кокаин, предимно в Колумбия, Перу и Боливия. През същата година почти 1/3 от кокаина, конфискуван от митническите органи в Западна и Централна Европа, е дошъл от Еквадор, което е двойно повече от количеството, отчетено през 2018 г., според доклад на ООН, който се позовава на данни от Световната митническа организация. Мащабните арести на лица, замесени в трафик на наркотици, зачестиха, като в рамките на последния месец европейските органи са извършили рекорден брой арести след проверка на контейнери, превозващи банани от Еквадор.

Съзнателно или не, производителите на банани, износителите, корабните корпорации, пристанищните оператори, частните охранителни фирми, митническите агенти, служителите в селското стопанство, полицията и купувачите предлагат възможности, от които умело се възползват трафикантите на наркотици. Някои трафиканти са създали фиктивни дружества, за да имитират законна дейност, свързана с износ на банани, докато други са придобили законни предприятия, включително плантации. Те са намерили компании, които са готови да съдействат за трафика. Не е тайна, че също така те са плащали, заплашвали или отвличали шофьори на камиони и други работници, за да им помогнат да доставят кокаин чрез пратките. 

Други трафиканти са подкупвали или сплашвали полицаи, митничари, охранители и пристанищни работници, за да им съдействат или умишлено да не обръщат внимание на манипулирането на съдържанието на контейнери на територията на пристанищата.

Хосе Идалго, изпълнителен директор на Асоциацията на износителите на банани в Еквадор, споделя, че сега индустрията е изложена на по-голям риск от трафик в сравнение с други експортни стоки поради обема на използваните контейнери. Той обясни още, че износителите изразходват около 100 млн. долара годишно за мерки за сигурност, които включват камери за наблюдение в плантациите, GPS наблюдение на камионите и определяне на сухопътни маршрути, които изискват засилено полицейско присъствие с надеждата да бъдат заловени потенциални престъпници.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments