В световен мащаб прогресира броят на пациентите с регистрирани тумори на главата и шията. Те представляват около 4% от всички ракови заболявания, като хората на възраст над 40 години са изложени на по-висок риск, предадоха от Портал на пациента на старта на кампанията „Европейска седмица за профилактика на рака на главата и шията“. Идеята е от днес до 27-ми септември повече хора да се запознаят с коварното заболяване.
Симптомите на развитие на злокачественото образувание обикновено са неспецифични, наподобяват простудно заболяване и рядко са причина за ранна медицинска намеса. В особено голям риск са хората, които започват да пушат на 20-годишна възраст по една кутия на ден. 85% от туморите на главата и шията са свързани с употребата на тютюн. Пасивното тютюнопушене също увеличава риска.
Вторият важен рисков фактор за появата на болестта е алкохолът. Когато тютюнопушенето и употребата на алкохол се комбинират, в клетките започват да възникват модификации. Въпреки, че тялото има естествената склонност винаги да се възстановява и регенерира, тези механизми спират да действат след известно време и се развива рак. Хората, които редовно употребяват или са употребявали алкохол и тютюневи изделия, трябва да се преглеждат най-малко веднъж годишно.
Мъжете са 2 до 3 пъти по-склонни от жените да развият рак на главата и шията. Въпреки това, честотата при жените се увеличава от няколко десетилетия, поради увеличаване на броя на пушачките. Лошата грижа за устата и зъбите също може да доведе до заболяването. Други рискови фактори за възникване на болестта са лошо хранене и диета с ниско съдържание на витамини А и В. Рефлуксът на стомашната киселина в горните дихателни пътища и гърлото също се отчита като предразполагащ фактор. Слабата имунна система също може да повиши риска от тумори на глава и шия.
Оралните ракови заболявания могат да бъдат свързани с полово предаван human papillomavirus – HPV – човешки папиломен вирус. Възможно е заразяването да се случи при орален полов акт. Вирусът може да засегне устата, езика или гърлото, и да се превърне в една от причините за тумори в устната кухина. В последните години се наблюдава негативна тенденция, при която рак на главата и шията се диагностицира при млади хора, водещи здравословен начин на живот, неупотребяващи тютюн или алкохол, но с установена HPV инфекция, посочват от Портал на пациента. Повече информация за кампанията може да получите на посочения адрес: Европейска седмица за профилактика на рака на главата и шията 21.09 – 27.09.2020