Започнаха протестите в Хонг Конг срещу проектозакона за сигурност на Китай

0
286
Протест
Снимка: Скрийншот от видео в Twitter

Полицията в Хонг Конг разпръсна със сълзотворен газ демонстрантите в неделя, след като хиляди се събраха на първия протест срещу противоречивия проектозакон за сигурност на Пекин. Протестиращите се опасяват, че законовите промени ще ограничат свободите в града, както и обществената опозиция срещу затягащия се контрол от страна на Китай върху финансовия център, предаде “Al Jazeera”.

В кадри от социалните мрежи се виждат хиляди демонстранти в района на “Causeway Bay”, скандиращи “пет изисквания и нито едно по-малко”, визирайки исканията им към правителството, сред които са и за разследване на полицейското насилие при овладяването на протестите. 

Водни оръжия и бронирани полицейски превозни средства бяха на мястото на демонстрациите. Има сведения за опити за блокиране на главни пътни артерии в региона на Уан Чай, при което полицията е отговорила със сълзотворен газ. 

Във вторник Пекин предложи законопроект за затягане сигурността в Хонг Конг, което  доведе до сътресения на финансовите пазари и до остра критика от страна на световните правителства, включително и от международни активистки групи за защита на човешките права и и бизнес групи. 

С проектозакона, който може да се тълкува като внедряването на китайските сили за сигурност в световния финансов център, Пекин е в позиция да заобиколи Законодателния съвет, който е върховният законодателен орган на Хонг Конг.  Политическият ход вся опасения за бъдещето на модела “една страна, две системи”, на който се подчинява Хонг Конг от връщането му в ръцете на Китай през 1997, когато бе гарантирано, че свободите на града няма да бъдат засегнати от Китай. 

Местни коментатори на събитията описаха хода като “атомно оръжие” в политическите игри на китайския президент Си Дзинпин. Напрежението започна да ескалира в събота, когато близо 200 политически фигури от цял свят обявиха, че предложеният законопроект е целенасочена атака срещу автономията на града, диктатура и посегателство срещу човешките свободи”.

“Щом световните правителства не могат да се доверят на мотивацията на Пекин по отношение на Хонг Конг, то жителите на града ще са още по-резервирани”, пише в изказването на световните лидери. 

Зад него застана и последният британски губернатор на Хонг Конг Крис Патен, който коментира, че предложението е в “скандален разрез” със Сино-британската декларация за връщането на Хонг Конг в Китайско притежание през 1997. 

Китай отхвърли коментарите на страните, наричайки ги “вмешателство”, като също отхвърли и опасенията за ощетяване на чуждестранните инвеститори. 

Пешка в дипломатическия срив между Китай и Съединените щати

Хонконгска медия докладва в събота, че силите на реда са забелязани да влизат в основното представителство на Пекин в града – Офиса по обществените комуникации на Китай, малко преди започването на оживените протести в оживения търговски район на “Causeway Bay”. 

Протестът бе организиран срещу противоречивия проектозакон, който е на път да бъде разгледан на второ четене от Законодателния съвет в сряда. Това съответно доведе до призиви за ответна реакция от страна на жителите на града. Хонг Конг се превръща в пешка на дипломатическия срив между Вашингтон и Пекин, като анализатори очакват все повече активисти и жители на града да се организират срещу новото предизвикателство. 

Антиправителствените протести, които ескалираха през изминалия юни отправиха града към най-тежката му политическа криза от десетилетия насам, като засегнаха местната икономика и се превърнаха в най-голямото предизвикателство от страна на Президента Си Дзинпин от стъпването му на власт през 2012.

Прорасналите на моменти в насилие протести отшумяха през последните месеци, след като местното правителство наложи мерки за ограничаване на заразата от коронавирус. 

В публикувано в неделя изказване от “Nikkei Asian Review” на бившия хонконгски законоведец и съосновател на продемократичната партия “Demosisto” Натан Лау се твърди, че местните изпитват “съществени опасения за безопасността си”

“Свободата на словото и правото ни на политически убеждения вече не са обект на защита от страна на правната система в града. Измъчванията и посегателствата върху защитниците на човешките права в Китай може да се прехвърлят в Хонг Конг, като активисти като Джошуа Уон, както и аз самия, можем да се превърнем в евентуални обекти на репресии”, предупреждава той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments