Започва пилотен проект за премахване на увреждащи околната среда преградни съоръжения по реките от басейна на р. Янтра

0
65
Река Янтра
Река Янтра. Снимка: СДП "БАЛКАНИ"

Експерти от неправителствени и научни организации, подкрепени от отговорните институции, ще проучват възможността за премахване на излезли от употреба и/или прекомерно увреждащи околната среда преградни хидротехнически съоръжения по реките от басейна на р. Янтра. Сдружение за дива природа /СДП/ „БАЛКАНИ“ ще направи пълна инвентаризация на миграционните бариери във водосбора на реката. Екипът ще определи кои са преградите, чието премахване би било най-лесно, безопасно и евтино, като същевременно носи най-висока екологична полза.

Водостоци, прагове, бентове, водохващания, язовири и други подобни съоръжения представляват бариери, които нарушават непрекъснатостта на реките. Преградите възпрепятстват физическата миграция на рибите, което допринася за изчезването на различни видове. Изкуствено изградената инфраструктура и практиката за коригиране на речните корита водят до по-тежки наводнения, пресъхване на водоизточници, воден недостиг и общо опустиняване на земята ни, понижават способността на реките да се самопречистват и пречат на развитието на устойчивия поминък и туризъм.

Мащабно европейско проучване, в което са изследвани на терен 70 км речни участъци от Вит, Искър и Чепеларска река, установява, че 75% от съществуващите бариери не фигурират в официалните данни за България. Повечето бариери са стари, малки  /високи до 2 м/, не изпълняват предназначението си, не се стопанисват адекватно, не носят ползи за икономиката и обществото, но увреждат реките ни. Те могат лесно и безопасно да се премахнат при подходяща правна рамка и налични механизми за финансиране.

Премахването на миграционни прегради и възстановяването на естествените хидроморфологични условия в българските реки са заложени в Плановете за управление на речните басейни и други нормативни актове. Такива мерки досега обаче не са прилагани. Липсва и ясна идея къде и как да се осъществят подобни дейности, съществуват и процедурни неясноти, възпрепятстващи процеса.

Екипът на СДП „БАЛКАНИ“ има намерение да стартира процедури за премахването на ключови бариери, което може да отвори повече от 200 км речни участъци.

Европейският парламент ще приеме закон за подобряване качеството на въздуха

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments