Започва прекратяване на огъня между Израел и Хизбула след година на конфликт

Сделката беше обявена във вторник вечерта от Израел, Франция и САЩ

0
14
Бейрут, Ливан
Бейрут преди взрива. Снимка: Пиксабей

В Ливан влезе в сила прекратяване на огъня между Израел и Хизбула след повече от година на сражения, информира „BBC“. То започна в 04:00 ч. местно време (02:00 ч. по Гринуич) в сряда, слагайки поне временен край на близо 14-месечния конфликт между Израел и подкрепяната от Иран бойна групировка.

Сделката беше обявена във вторник вечерта от Израел, Франция и САЩ, като президентът Джо Байдън заяви, че тя има за цел да бъде „постоянно прекратяване на военните действия“. До малко преди началото на прекратяването на огъня бяха регистрирани нападения и от двете страни.

Израел издаде заповед за евакуация на части от Бейрут четири часа преди крайния срок за прекратяване на огъня, като нанесе удари около час преди това. В часовете преди прекратяването на сраженията „Хизбула“ също обстрелваше Израел с безпилотни самолети.

В рамките на няколко минути след началото на прекратяването на огъня Израелските сили за отбрана (IDF) предупредиха жителите на Южен Ливан да не се насочват „към селата, които IDF нареди да бъдат евакуирани, или към силите на IDF в района“.

Арабският говорител на ЦАХАЛ Авичай Адрае заяви в платформата X, че ЦАХАЛ „ще ви информира, когато е безопасно да се върнете у дома“. Въпреки това малко след началото на прекратяването на огъня репортери на информационна агенция „Ройтерс“ видяха десетки автомобили да се отправят на юг, някои от тях натоварени с лични вещи.

Сраженията продължиха близо година, когато в края на септември Израел засили бомбардировките и започна сухопътна инвазия срещу Хизбула. Войната е най-смъртоносната в Ливан от десетилетия насам, като по данни на местните власти в нея са загинали повече от 3823 души.

Съгласно обявеното във вторник споразумение, постигнато с посредничеството на САЩ, Израел постепенно ще изтегли войските си от южната част на Ливан в продължение на 60 дни. В същия срок бойците и оръжията на Хизбула ще бъдат изведени от района на юг от река Литани – граница, установена в края на последната война между Израел и Хизбула през 2006 г. Те ще бъдат заменени от ливански правителствени сили.

„Това съобщение ще създаде условия за възстановяване на трайното спокойствие и ще позволи на жителите на двете страни да се завърнат безопасно по домовете си“, се казва в съвместно изявление на САЩ и Франция, които ще се присъединят към съществуващия механизъм, натоварен с изпълнението на резолюцията на ООН, определена по-рано в края на войната от 2006 г.

Министър-председателят на Ливан Наджиб Микати приветства споразумението за прекратяване на огъня, като го нарече „фундаментална стъпка към възстановяване на спокойствието и стабилността“ в страната и даване на възможност на гражданите да се завърнат по домовете си. Но той също така поиска от Израел да „спазва изцяло“ споразумението, да напусне местата, които в момента окупира, и да спазва резолюцията на ООН.

Междувременно ливанският министър на околната среда Насер Ясин заяви в предаването Today на BBC Radio 4, че предвид факта, че Хизбула остава „активна партия“ в ливанския парламент, сега страната му трябва да се съсредоточи върху възстановяването на политическия процес и да улесни „диалога“ между „различните общности“.

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заяви, че Израел няма да се поколебае да нанесе удар, ако Хизбула наруши която и да е част от договореното споразумение. Ето какво каза той:

„Ако Хизбула наруши споразумението и се опита да се въоръжи, ние ще атакуваме. Ако се опита да възстанови терористичната инфраструктура в близост до границата, ще атакуваме.“

Байдън изтъкна, че Израел „запазва правото си на самозащита в съответствие с международното право“.

Според експресно проучване за израелската телевизия 37 % от израелците подкрепят прекратяването на огъня, 32 % са против, а 31 % казват, че не знаят. Нетаняху също така потвърди, че прекратяването на сраженията в Ливан, северната съседка на Израел, ще позволи на ЦАХАЛ да се съсредоточи върху „иранската заплаха“.

Отдавна Хизбула се смята за първата линия на отбрана на Иран. Но след като голяма част от ракетния арсенал на групировката вече е унищожен, военният баланс между Иран и Израел изглежда се е наклонил в полза на Израел. Според бившия пратеник на САЩ в Близкия изток Денис Рос „слабостта“ на „Хизбула“ след конфликта засяга Иран, който иска да „запази“ вътрешното положение на силите в Ливан.

След като е загубила цялото си ръководство, на групировката „ще ѝ трябва много време, за да се възстанови“, заяви Рос пред „BBC“ в сряда. Той заяви, че очаква прекратяването на огъня да продължи повече от 60 дни, тъй като и двете страни имат интерес от удължаването му: Хизбула, защото се нуждае от време, за да се възстанови, и Израел, който според Рос „не иска да затъва“ в боеве в Ливан.

Последните 13 месеца на насилие започнаха, когато Хизбула започна да обстрелва Израел с ракети ден след като нейният съюзник Хамас извърши брутално нападение в Южен Израел на 7 октомври 2023 г., при което загинаха около 1200 души.

Нетаняху заяви, че прекратяването на сраженията в Ливан също ще увеличи натиска върху Хамас. Той подчерта:

„От втория ден на войната Хамас разчиташе, че Хизбула ще се бие на нейна страна. След като „Хизбула“ отпадна, „Хамас“ остава сама.“

Нетаняху обясни още, че прекратяването на боевете в Ливан ще даде на ЦАХАЛ пространство за снабдяване с оръжия, боеприпаси и войски и по този начин ще освободи повече израелски сили за служба в Газа. Паралелните преговори за прекратяване на този конфликт са в задънена улица от месеци.

Представители на САЩ изразиха известна надежда, че прекратяването на огъня между Израел и Хизбула ще даде тласък на преговорите в Газа. Във вторник Байдън заяви, че администрацията му работи с Турция, Египет и Катар, за да „направи нов опит“ за постигане на споразумение. Няма да бъдат изпратени американски войски за налагане на сегашното прекратяване на огъня, уточниха представители на САЩ.

Войната е опустошителна за Ливан, където освен 3823 убити и 15 859 ранени, един милион жители са разселени в районите, където Хизбула държи властта.

Израел премина в настъпление срещу Хизбула, която е обявена за терористична организация от Израел и много западни държави, след почти едногодишни трансгранични боеве, предизвикани от войната в Газа. Той заяви, че иска да осигури безопасното завръщане на около 60 000 жители на северните израелски райони, разселени от ракетните атаки, които Хизбула извършва в подкрепа на палестинците.

Според израелските власти при нападенията на Хизбула срещу Израел и окупираните Голански възвишения са загинали най-малко 75 души, повече от половината от които цивилни, а повече от 50 войници са били убити в боеве в Южен Ливан.

Ливан: Шиитските мюсюлмани плащат висока цена във войната между Израел и „Хизбула“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments