Започва ремонтът на банята в столичния квартал „Овча купел“

1
427
Баня в "Овча купел"
Баня в "Овча купел". Снимка: Ангел Стефанов - кмет на Овча купел

Най-накрая започва ремонтът на банята в „Овча купел“. Проектът предвижда да бъде запазен архитектурният облик и функцията на сградата с минералната вода, както и да бъде добавен център за научни изследвания.

Директорът на Регионалния исторически музей в София Венета Хаджийска обясни пред „БНТ“, че на първо време сградата ще бъде почистена от строителните отпадъци, след това ще бъде възстановена покривната конструкция, ще бъде подменена сградната инсталация и ще бъде възвърнат оригиналният вид на фасадите и интериора

Хаджийска добави, че ще има различни видове сауни и възможности за масаж. По думите й планирано е ремонтът да излезе 7 милиона и 800 хиляди.

Кметът на район „Овча Купел“ Ангел Стефанов коментира, че голяма част от жителите на столичния квартал подкрепят обновлението и че не може да си позволят сградата да тъне още години в разруха. Tой уточни във Facebook:

„В следващите дни очаквам да започне дългоочакваният ремонт на банята „Овча купел“, след като открихме строителната площадка. Възложител е Регионален исторически музей – София, а финансирането е от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ с около 3 млн. лева и около 4,5 млн. от общинския бюджет.

Архитектурният облик и основната функция на сградата се запазват. Подкрепям проекта за реставрация, защото не мога да приема, че сградата, която е символ на района ще продължава да се руши и да влезе в дългия списък с бани, за които няма ясна перспектива за възстановяване. В допълнение, имаше и реален риск проектът „Център за върхови постижения НаследствоБГ“ да загуби общо финансиране за 30 млн. лева.

Трудното тепърва предстои и трябва всички заинтересовани страни да се фокусираме за решаването на следните задачи:

  • Официалният дебит на извора е 4,5 литра в секунда, а позволеното ползване на Националната специализирана болница по физикална терапия и рехабилитация за периода от 01 май до 30 септември ежегодно е 4,7 л/сек. – т.е. откъде ще има вода за банята в този период?
  • Как ще се управлява банята след въвеждането й в експлоатация? Примерът от Банкя с липсата на кандидати за концесия и прехвърлянето й към Софийски имоти ЕАД не е положителен.
  • Европейското финансиране трябва да бъде отчетено до края на 2023 година, като това не е реалистичен срок за завършване на ремонта.
  • Трябва да избегнем риска, целият ремонт да остане за сметка на общинския бюджет.
  • Собствеността на земята около банята е поделена между община и държава. Това трябва да бъде решено своевременно, за да се знае кой ще има ангажимент за облагородяването и поддържането на пространството.“

Припомняме, че преди броени дни от Българска асоциация за термално наследство публикуваха позиция по повод стартирането на ремонт и след поста на Стефанов, в която пише:

„“Облякъл се Илия, пак в тия“ или „Кучетата си лаят, керванът си върви“ – и двете поговорки красноречиво описват случая с баня „Овча купел“ и подхода на Столична община и районния кмет на Община Овча купел към нея.

Провокирани сме да публикуваме този пост вследствие на вчерашна публикация на кмета на Овча купел, г-н Ангел Стефанов – кмет на Овча купел . По негови думи строителната площадка за „дългоочаквания“ ремонт на баня „Овча купел“ вече е открита.

Възложител на проекта е Регионален исторически музей-София (защо ли ни връхлита дежавю и пред очите ни изплува Централна минерална баня…?), а финансирането е от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ с около 3 милиона лева, а 4,5 милиона лева са от общинския бюджет.

А трудното, видите ли, тепърва предстояло и всички заинтересовани страни трябвало да се фокусираме върху решаването на няколко задачи….И тук започва изброяването (отново дежавю) на същите аргументи, които преди 5 години се излагаха за северното крило на Централна минерална баня:

  1. Няма достатъчно дебит на водата за баня.
  2. Липсват инвеститори, които да вземат банята на концесия.
  3. Липса на пари в общинския бюджет за ремонт и реставрация на банята.
  4. Собствеността на земята около банята била поделена между община и държава и това размивало отговорността за поддръжката…

След като изчете всички тези непреодолими пречки, човек не може да си помисли друго, освен че районният кмет и Столична община нито са имали, нито имат някакво намерение да възвърнат термалните функции на сградата. Те просто искат да усвоят едни пари с цел ремонт и укрепване, за да могат след това да настанят в сградата офиси на БАН с гръмкото заглавие „Център за върхови научни постижения“. Също както постъпиха и с Централна минерална баня преди 11 години, превръщайки я в нелеп, от никого непосещаван музей.

И накрая, но не по важност, не можем да премълчим, че е меко казано възмутително пренебрегването на желанията и настроенията на гражданите, от чиито данъци господа управляващите се препитават. Фактът, че въпреки широката гражданска съпротива срещу това в банята да се настани Център за върхови постижения, Столична община и районният кмет все пак пристъпват към действие, ще бъде наказан на изборите през есента.

Крайно време е да престанем да правим това, за което има средства и да започнем да търсим средства за онова, от което градът ни наистина има нужда!“

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
А.Кръстева
А.Кръстева
1 година по-рано

Е !!! Най после….