Започват преговори за спиране на договора с „Марица-изток 3“

0
146
ТЕЦ "Марица-изток 3". Снимка: www.igeo-bg.com/wikimedia commons
ТЕЦ "Марица-изток 3". Снимка: www.igeo-bg.com/wikimedia commons

Министерски съвет даде мандат на заместник министър-председателя, на министъра на финансите и на министъра на енергетиката да водят преговори с „Контур Глобал“ за прекратяване на договора за изкупуване на електрическа енергия, съобщиха от правителствената пресслужба. Договорът е сключен на 13 юни 2001 година между „Националната електрическа компания“ ЕАД и „Контур Глобал Марица-изток 3“ АД.

Вицепремиерът Томислав Дончев, финансовият министър Владислав Горанов и министърът на енергетиката Теменужка Петкова ще проведат срещи с представители на компанията, както и ще осъществяват комуникацията с Главна дирекция „Конкуренция“ на Европейската комисия във връзка с прекратяването на договора.

Европейската комисия е образувала производство в Главна дирекция „Конкуренция“ на основание на подадена жалба от Комисията за енергийно и водно регулиране, в която се посочва, че договорът за изкупуване на електрическа енергия представлява несъвместима държавна помощ, посочват от Министерски съвет.

Управляващите отдавна говорят за разтрогване на договорите с т. нар. „американски ТЕЦ-ове“ „Марица-Изток“ 1 и 3. Договорите им изтичат съответно през 2026 г. и през 2024 г. Но даже и да се достигне до прекратяване на договорите, България ще трябва да изплати компенсации.

Първоначално трябва да се пресметне каква част от инвестицията на двете централи вече е възстановена. Едва тогава ще може да се обсъдят и конкретни варианти за разваляне на договорите. Възможно е държавата да изплати остатъка, а ТЕЦ-овете да излязат на свободния пазар без задължения за изкупуване на тока. Другата възможност е подобно на ВЕИ фирмите те да получат т.нар. договори за разлика – да продават тока си на борсата, а разликата да се доплаща от държавата.

Във всички случаи не можа да се очаква бърза развръзка. До момента обсъждането на условията за прекратяване на договорите на практика се води само с размяна на писма и до същински преговори така и не се е стигнало.

Това се случва на фона на опитите на България да привлече германския крупен инвеститор в автомобилостроенето „Фолксваген“ да направи завод у нас.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments