В последните дни наблюдаваме засилено гражданско недоволство във връзка с решението за транспорта на село Труд, което беше взето от областния управител на област Пловдив, кмета на община Марица и зам.-кмета на Пловдив. Това решение беше взето без консултации и диалог с протестиращите граждани, които многократно изразиха своето мнение, организираха протест на Карловско шосе, подписки и писма с ясни искания към местната власт. Въпреки активността на жителите, решенията бяха взети без тяхното участие, което предизвика сериозно възмущение сред местната общност, посочват от сдружение „Бъдеще за село Труд“.
Според обединението от страна на протестиращите граждани на село Труд решението се възприема като арогантен акт на местната власт, която игнорира мнението на хората. Протестиращите заявяват, че не са били поканени на дискусии или срещи с властите, въпреки че стотици хора се събраха на протест и активно изразяваха своето несъгласие с предлаганите транспортни промени.
„Произведохме местни феодали и сега сме техни крепостници. Те не зачитат нашето мнение и действат така, както им е удобно“, коментира един от участниците в протестите.
„Решението, което беше взето, не е в полза на гражданите и отново показва, че те нямат интерес от това какви са нашите реални нужди“, добавя друг.
Сред основните критики е липсата на прозрачност и диалог, както и предложеният вариант за повече маршрутки, който според протестиращите е вече изпитан и се е доказал като неефективен. Гражданите на село Труд също изразяват недоволство от това, че междуградските автобуси няма да са задължени да спират в тяхното населено място, ако са пълни, което създава допълнителни трудности за пътуващите.
„Подигравка с протестиращите беше това решение и то е поредната такава за село Труд“, допълват протестиращите, които заявяват, че ще продължат своята борба за по-добър транспорт и участие в процеса на вземане на решения.
Очаква се напрежението между местната власт и жителите на село Труд да се засили, като протестиращите се заканват, че ще предприемат допълнителни действия, за да бъдат чути техните искания, предават от сдружение „Бъдеще за село Труд“.