Заради бракониерска дейност, трупове на мъртви делфини изхвърли морето край Райския залив и Алепу. Новината съобщи Атанас Русев в социалната мрежа Facebook. Той публикува снимки, които са му изпратени, на 3 бебета делфинчета и един възрастен, правени на 1 април. От тях става ясно, че са попаднали най-вероятно в мрежите на бракониери на калкан и са се задушили.
„Когато попаднат в мрежите, най-често те си нараняват предните крайници. Има характерни резки по вътрешната им част. Делфинчето влиза вътре в мрежата, заклещва се и започва да се мята. За няколко минути се удавя, защото не може да излезе на повърхноста, за да диша. Тези резки стават от това. Жестокото е, че това става пред погледа на безпомощните им майки. За делфините бедствието и вируса, наречено човек, е непрекъснато. Години. Покосява бебетата им. С хиляди.“, сподели пред Искра.бг Атанас Русев от „Да запазим Корал“.
Той е изпратил снимките на румънския експерт Разван Попеску-Мирцели, който е бил категоричен, че делфинчетата са починали, защото са се заклещили в мрежите на бракониерите.
Това не е първият, а поредният подобен случай у нас. Този път Русев няма да сигнализира компетентните институции, защото казва, че до момента те не са свършили нищо по въпроса, включително и Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.
„Изобщо не смятам на никой да сигнализирам, защото е абсолютно безсмислено!“, категоричен беше той.
Атанас Русев се занимава с въпроса от години, като до момента е подавал стотици сигнали, но без резултат. През 2016 година е провел разговор и с премиера Бойко Борисов и с ресорните министри в кабинета, като ги е запознал с проблема. Тогава министър-председателят се е ангажирал с казуса, но досега няма никакъв резултат и проблемът си остава.
Освен мъртвите делфини от „Да запазим Корал“ разпространиха снимки и кадри от Созопол, където е имало замърсяване с мазут.
„И докато цял свят е в изолация, изродите замърсяващи морето ни, продължават. Кадрите са от 3 април 2020 г., на Созопол. Вероятно това също е част от огромното замърсяване с мазут, за което сигнализирахме, че сме локализирали от Корал до Синеморец. На всеки плаж, по цялото крайбрежие.“, написаха от организацията.
Те посочиха, че за всички тези замърсявания са правили многобройни разследвания и са сигнализирали институциите години наред. Без никаква реакция. И допълниха:
„Сещаме се и за една директорка на РИОСВ в Бургас, която неколкократно заявяваше по медиите, че мазута не бил вреден…Нали се сещате, че и ония дето тралят за бяла мида са там, и бракониерите за калкан и те са там, и оня фигурист с ледената пързалка и бетона… и няма никава промяна в тая кочина, в която пряка жертва е цялото море и Черноморието ни.“
Дали този път институциите ще предприемат действия за спиране на бракониерите и на тези, които замърсяват морето с мазут, предстои да разберем.