Криза след криза българската икономика се намира на ръба на оцеляването. Родните производители са в готовност за протест заради непрекъснато нарастващите цени за всичко.
Птицевъдите готвят пореден протест, а свинското месо у нас, което е едва 30%, може да изчезне съвсем, предават от „NOVA“. Най-тежкият удар за последните 50 години в сектора бе Африканската чума по свинете. Тогава свинефермите бяха принудени да унищожат всички животни.
Георги Узунов, който е производител от 6 години, разказва, че последните добри времена за бизнеса са били през 2017 година. Оттам насетне ситуацията само става по-трудна. За всичко това спомага COVID кризата, войната в Украйна и инфлацията.
Узунов уточнява, че 60 на 100 от разходите в производството идват от фуража. В момента той е 900 лева без ДДС. Скача електроенергията, минималната работна заплата и осигуровките. Не е лесно и намирането на персона, допълва браншовикът.
Той е на мнение, че тенденцията с покачващите се цени ще продължи по същия начин и покачване ще има с най-малко 50 на 100.
Даниел Божанков, който е от Асоциацията на промишлените птицевъди, смята, че е редно кабинетът да приеме конкретни мерки, с които да облекчи сектора. Една от тях е намаляването на ДДС-то с 5% за срок от 12 месеца. Като справедлив способ за справяне с кризата от Асоциацията са поискали и нисколихвени кредити за закупуване на фуражи.
Рязко скочили са и разходите за отглеждане на растения. Оранжерийният производител Кирил Мързев е на мнение, че има 2 начина за подпомагане на българските плодове и зеленчуци. Единият е производителят да бъде субсидиран, а другият – да се окаже подкрепа и на потребителя, което е най-лесно с ДДС. Въпреки, че е най-разумно то да бъде 0%, едни 9% биха имали „дисциплиниращ ефект“.