Заради пакта с Австралия: САЩ и Обединеното кралство са обект на глобални критики

0
15
Премиер на Великобритания Борис Джонсън
Премиер на Великобритания Борис Джонсън. Снимка: Boris Johnson, Facebook

САЩ и Обединеното кралство са обект на нарастващи международни критики заради новия пакт за сигурност, сключен с Австралия. Споразумението, което се разглежда като опит за противодействие на Китай, ще даде възможност на двете държави да предоставят на Австралия технология за изграждане на подводници с ядрен двигател.

Този ход обаче разгневи Франция, която заяви, че е „получила нож в гърба„, а Китай обвини трите сили, че имат „манталитет, останал от Студената война„. Негативните реакции породиха опасения, че пактът може да провокира Китай да предприеме крайни мерки.

Алиансът, известен като АУКУС, беше обявен от американския президент Джо Байдън, британския премиер Борис Джонсън и неговия австралийски колега Скот Морисън в сряда. Въпреки че те не споменаха директно Китай, сделката се разглежда като мащабен опит за противодействие на влиянието на Пекин в оспорваното Южнокитайско море. В отговор на тези съмнения Джонсън обяви, че споразумението не е имало за цел да предизвика Китай. Премиерът обаче бе запитан от предшественичката си Тереза ​​Мей дали сделката може да навреди на страната, като я въвлече в „потенциална война“ с Китай. Тя попита премиера и за „последиците“ от партньорството в случай, че Китай се насочи към Тайван. Джонсън отговори:

Обединеното кралство остава твърдо решено да защитава клаузите на международното право и това е най-адекватният съвет, който бихме дали на нашите приятели по целия свят, както и на правителството на Пекин.“

„Много труден момент“

Междувременно Вашингтон се опитва да потуши гнева на Франция, предизвикан заради пакта, който провали многомилиардната сделка за разработване на подводници, която Франция подписа с Австралия преди известно време. Външният министър на Франция Жан-Ив Льо Дриан определи този ход като „забиване на нож в гърба“ като го нарече „брутално, едностранно и непредсказуемо решение“.

Демонстрирайки недоволството си, френски дипломати, които бяха пристигнали във Вашингтон, за да отпразнуват дългогодишните си отношения със САЩ, обявиха, че гала церемонията се отменя.

Това е много труден момент. САЩ бяха наясно, че този договор е от ключово значение за френските национални интереси, но не ги беше грижа.„, заяви пред „BBC“ бившият посланик на Франция в САЩ, Жерар Аро.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен нарече Франция „жизненоважен партньор“ и заяви, че Вашингтон все още ще работи много тясно с Париж. Прессекретарят на Белия дом Джен Псаки отхвърли критиките, отправени от Франция.

Сериозни стратегически промени

Пактът, съгласно който съюзниците също ще могат да си обменят идеи и възможности в областта на киберсферата, изкуствения интелект и други подводни технологии, беше определен от британския съветник по национална сигурност Стивън Лавгроув като договор, който несъмнено ще доведе до „сериозни стратегически промени“. Това означава, че Австралия ще стане едва седмата нация в света, която експлоатира подводници с ядрена енергия. Лавгроув коментира още, че този пакт е най-значимото сътрудничество от такъв тип, сключвано през последните шест десетилетия“.

Междувременно Китай обвини съюзниците, че имат „манталитет, останал от Студената война“, който би навредил и на техните собствени интереси. В отговор на това австралийският министър на отбраната Питър Дътън отхвърли обвиненията на Пекин:

„Това не е първият път, в който виждаме такива гневни изблици от страна на Китай по отношение на позицията на Австралия. Ние сме горда демократична нация. Ние подкрепяме съседите си в Индо-Тихоокеанския регион, за да осигурим траен мир, а това сътрудничество ще направи територията по-безопасна. Това е реалността и никаква пропаганда не може да отхвърли фактите.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments