30% ръст на сделките с ваканционни имоти в планинските курорти е отбелязан в периода 1 март – 29 юли 2020 година. Данните са на „Бългериън пропъртис“, предаде „24 часа“. Това означава, че точно по време на извънредното положение и продължаващата и до момента пандемия от COVID-19 се наблюдава сериозно повишение на интереса към този вид имоти.
.
Има няколко причини според експертите за този ръст. Едната е, че в момента имотите са на доста ниски цени, именно заради кризата с коронавируса. В същото време лихвите по ипотечните кредити също са ниски. В момента те са движат около 2-3,5 процента.
.
Освен това планинските имоти имат една особеност, която също влияе върху покачването на интереса към тях. И тя е, че те са подходящи за обитаване целогодишно. Освен това могат да бъдат отдавани под наем, дори и през летните месеци, когато все повече туристи избират планинските курорти. Тези имоти са подходящи и за хора, които могат да работят от разстояние и в същото време ще живеят сред природа и чист въздух.
Важно е да се отбележи, че при закупуването на ваканционен имот банките не са толкова склонни да финансират голяма част от стойността му, за разлика от градските жилища. При сделки в населените места се отпускат средства за 80-90% от стойността. При ваканционните имоти се изисква по-голямо самоучастие от хората, които искат да го закупят.
Друга особеност на планинските имоти е, че те не са много, за разлика от градските. В Боровец, например, има само един голям проект, който всеки момент ще бъде довършен. Средната цена на жилищата там е 650 евро на квадратен метър.
В този комплекс апартаментите се продават в напълно завършен вид. Липсва единствено обзавеждането. Поставен е фаянс, по стените има шпакловки. Сложени са и подови настилки, и интериорни врати.