Заради „заплатите в плик“: По-ниски пенсии, загубени социални права и високи глоби

"Заплата в плик" - това е онази част от заплатата, която работодателят изплаща на работника в брой, която не се декларира официално пред НАП, а се укрива.

0
2901
Пари в плик
Пари в плик. Снимка: СДВР, Facebook

„Заплата в плик“ – това е онази част от заплатата, която работодателят изплаща на работника в брой, която не се декларира официално пред НАП, а се укрива. Това обясни държавният експерт по приходите в дирекция „Управление на риска“ към Агенцията Калин Атанасов. По думите му по този начин се спестяват едни осигурителни вноски и данък върху доходите на физическите лица и тези „спестени“ пари могат да бъдат разпределени между работника и работодателя, и веднага да бъдат похарчени.

„Този финансов стимул, според мен е основната причина за заплатите в плик. В някои случаи обаче работодателят оказва натиск върху работници, които са зависими от своята работа. Например работници, които са на възраст, близка до пенсионната и не биха искали да останат без работа точно в този момент. Това също е една причина да има заплати в плик“, коментира Атанасов.

Друга много важна причина е непознаване на Данъчно-осигурителното законодателство, коментира експертът, добавяйки, че това води до незнание за вредите и щетите, които се нанасят.

„Най ощетени при явлението „заплати в плик“ са работниците, защото те губят осигурителни права и данъчни привилегии, но загуби има и за работодателите, защото има административно-наказателни санкции, които в някои случаи са в много големи размери, както и такива, които могат да достигнат до 8 години „лишаване от свобода“. Много важно е и това, че работодателите губят своя имидж“, обясни Атанасов, добавяйки:

„Когато работникът приеме да получава заплата в плик губи осигурителни права под формата на бъдещи потенциални плащания за безработица, за майчинство, за болнични и естествено ниски пенсии. Губи и някои данъчни привилегии, които му дава данъчното законодателство – например да приспадне част от данъка за отглеждането си на дете, но губи и цялото общество, а не само работника и работодателят, защото приходите в Бюджета, всъщност от тях зависят най-уязвимата част от обществото, а именно социално-слаби, болни хора, пенсионери.“

„Нашата пенсионна система е изградена на принципа на солидарността, което означава, че размерът на сегашните пенсии зависи от размера на осигурителните вноски, които осигуряват Бюджета сегашните работещи. Когато укриваме заплата има по-малко осигурителни вноски, тоест по-ниски пенсии. Така на практика работодателите и работниците, които се съгласяват на „заплати в плик“ ощетяват и своите по-възрастни роднини – майки, бащи, баби и дядовци.“

Всеки може много лесно провери какви са загубите му – ТУК. Сигнали за нередности могат да бъдат подавани в НАП и в Инспекцията по труда.

Със 110 пъти по-високи заплати са шефовете на големите компании в Европа спрямо тези на служителите

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments