„Протестите на земеделците не са някакъв лобизъм, а са борба на сектора да оцелее“, заяви Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Той подчерта:
„Не мисля, че става дума за борба на лобита, а за борба на селскостопанския сектор да оцелее и да запазим основно храните, които слагаме на българската трапеза. Политиката, която в момента прилага българската държава, не помага за това много голяма част от производствата на храни в България да бъдат устойчиви.“
Проданов има предвид производство на плодове, зеленчуци, зърнопроизводство, пчелен мед, мляко, месо. Според него страната ни има прекрасна даденост всичко да е българско на масата, а „водената политика към момента не помага за това“. По думите му проблемът не е само вносът на зърно от Украйна, но ако другите държави търсят решение с протекционизъм, ние дори не виждаме проблем.
Според Яни Янев, председател на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти България, обаче страната ни има нужда от вноса на слънчоглед от Украйна, тъй като производството ни не е достатъчно.
„България има капацитет да преработи два пъти повече слънчоглед. Последните години капацитетите нарастват. По отношение на забраната, България нямаше основание да въведе тази забрана още през месец април, защото до този момент бяха внесени около 400 000 тона, при внос 1,4 млн. тона при предишната реколта. Забраната няма никакво значение на цените на слънчогледа. Преработвателите обаче разчитат на суровината и от Украйна, за да запълнят капацитетите си“, коментира Янев пред „БНТ“.
В разговора се включи и председателят на Асоциацията за защита на потребителите Пейо Майорски:
„Всяка намеса в свободния пазар го изкривява и винаги минава през джоба на потребителите, което е основният проблем. Смятаме, че най-добрата регулация е самият пазар.“