Регионалната Дирекция „Пожарна Безопасност и Защита на Населението“ /РДПБЗН/-Шумен, съвместно с районните противопожарни служби в областта, предприема комплекс от мерки за опазване на селскостопанската продукция от пожари по време на тазгодишната жътвена кампания. Всички физически и юридически лица, извършващи дейности в земеделските земи, са задължени да изпратят в РСПБЗН схеми с разположението на засетите площи с житни култури, пожарозащитните ивици, пътищата за придвижване на пожарната техника и действащите водоизточници.
Основните причини за пожари по време на жътва включват техническа неизправност на земеделската техника и запалване на суха трева и растителни отпадъци, които се случват както умишлено, така и заради безотговорно човешко поведение, като хвърляне на неизгасени цигари или боравене с открит огън. Независимо от предприетите мерки, основният фактор за успешната жътва е отговорното отношение на всички граждани. Особена бдителност трябва да проявяват пастири, пчелари, ловци, туристи и собственици на вилни и земеделски имоти.
Запаленият огън в сухи треви и стърнища лесно може да обхване трайни насаждения, стопански сгради, вилни и жилищни постройки, както и горския фонд. В дворовете огън се пали, само ако предварително е обезопасено огнището и са подготвени подръчни средства за пожарогасене като съдове с вода и пясък, тупалки и други. Не палете огън в близост до сгради или под клоните на дърветата и никога не оставяйте накладения огън без наблюдение!
Съществува абсолютна забрана за изгаряне на растителни остатъци в земеделските земи съгласно чл. 6, ал. 1, т. 2 от Закона за опазване на земеделските земи и Наредба №8121з-968/10.12.2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при извършване на дейности в земеделските земи. Отговорност за недопускане на пожари носят председателите на земеделски кооперации, собствениците и ползвателите на земеделски земи, както и кметовете на населените места.
За работа в узрели зърнени масиви се допуска само изправна техника, оборудвана с пожарогасители и монтирани искрогасители на изпускателните тръби.
При движение на земеделската и транспортната техника не бива да се допуска буксуване и допир на ауспуха до суха растителност. Паркирането и ремонтирането на техника в близост до узрели зърнени масиви също е забранено.
Не използвайте открит огън на по-малко от 50 м от посевите от настъпване на восъчна зрялост до окончателното прибиране на реколтата и складиране на фуража. Не палете огън на открито във ветровито време. Не използвайте огнестрелно оръжие и сигнални ракети в района на неожънати масиви и фуражни площадки.
Паркирането на превозните средства и устройването на лагери и биваци за почивка да става само на определените за целта места. Спазвайте предупредителните и забранителните знаци за пожарна безопасност.
За успешното пожарогасене и минимални загуби при забелязан пожар в житни масиви се предприемат мерки за своевременно оповестяване на органите за „Пожарна безопасност и защита на населението“ на единния номер за спешни повиквания – 112.
На стопаните, съхраняващи груб фураж, се напомня, че:
– Складирането му може да бъде на открито и в стопански постройки, но на разстояние не по-малко от осем метра от сгради и не по-малко от три метра до границите на съседните имоти.
– Около открито складиран груб фураж трябва да се поддържа минерализирана или негорима ивица с ширина най-малко 3 метра.
– Забранява се складирането на груб фураж на тротоара, платното за движение, под електропроводи, тръбопроводи за горими и леснозапалими течности, газове и други подобни комуникации.
– При нарушаване на противопожарните правила се носи административно-наказателна отговорност съгласно Закона на Министерството на вътрешните работи. Паленето на стърнища е забранено и се санкционира съгласно Закона за опазване на земеделските земи.
Следвайте тези мерки и правила, за да осигурите безопасна жътва и опазване на селскостопанската продукция от пожари.
Животновъдите блокираха важен път заради новите ограничения: Оцеляването ни е под въпрос
[…] Защита на земеделската продукция: Опазване на житните … […]
[…] Защита на земеделската продукция: Опазване на житните … […]