Австралия ще ускори усилията си за закупуване на ракети с по-голям обсег, за да се противопостави на нарастващата заплаха от Китай, се казва в основен преглед на отбраната, предава „BBC“.
Документът предупреждава, че страната вече не може да бъде защитена от географската си изолация в „ракетната ера“. Отделно, правителството на страната ще похарчи около 19 милиарда австралийски долара (12 милиарда долара, 10 милиарда паунда), за да изпълни незабавните препоръки в доклада.
Проучването от 110 страници се описва като най-голямата ревизия на австралийската отбрана след Втората световна война. Стратегическият преглед на отбраната идва на фона на нарастващото регионално напрежение относно позицията на Китай спрямо Тайван, който той многократно е обещавал да предприеме със сила, ако е необходимо.
Китайският флот също е установил голямо присъствие в Южнокитайско море, претендирайки за части от него като своя собствена територия, в противоречие с международното право. В доклада се посочва следното:
„Военното натрупване на Китай сега е най-голямото и най-амбициозното от това, на която и да е друга страна от края на Втората световна война. Това натрупване се извършва без прозрачност или уверение за Индо-Тихоокеанския регион относно стратегическите намерения на Китай.“
Премиерът Антъни Албанезе подчерта, че прегледът ще „оформи бъдещето, вместо да чака бъдещето да ни оформи“, а неговите препоръки ще направят Австралия „по-самостоятелна, по-подготвена и по-сигурна“. Министърът на отбраната Ричард Марлс коментира:
„Докладът препоръчва на австралийските въоръжени сили да пренасочат вниманието си от наземна броня към способност за нанасяне на удари с по-голям обсег с боеприпаси, произведени в Австралия.“
Пред репортери Марлс допълни:
„Трябва да имаме отбранителна сила, която има капацитета да участва във въздействаща проекция.“
Министърът е на мнение, че придобиването на „прецизни ударни ракети“ с обсег над 500 км (310 мили) ще даде на армията „огневата мощ и мобилността, от които се нуждае в бъдеще“.
Доклад на мозъчен тръст от 2022 г. предупреди за „най-лошия сценарий“ за австралийската армия, при който Китай поеме контрол над територията в близкия регион по време на възможна война срещу Тайван.
Новата отбранителна позиция на Австралия беше насочена към задържане на „основен силен противник като Китай… възможно най-далеч“, смята анализаторът на Австралийския институт за стратегическа политика (ASPI) д-р Малкълм Дейвис. По думите му:
„Това, което се опитваме да направим, е да възпрем Китай да използва сила за постигане на политическите си цели, включително Тайван или в Южнокитайско море. Така че става дума за възпиране. Но разбира се, възпирането може да се провали, както видяхме, че се случва с Украйна, така че тогава трябва да сте готови да отговорите. Това, в което инвестираме, драстично ще разшири нашия боен обсег.“
Но той добави, че въпреки че прегледът е „стъпка в правилната посока“, той не е пълно решение. И обясни:
„Ние вървим по пътя на фокусирана сила, предназначена за въздействаща проекция, която е по-подходяща за вида на заплахата, пред която сме изправени през това десетилетие и след това, вместо такава, която се опитва да направи всичко. Но Мисля, че трябва да се направи повече. Трябва да харчим повече за отбрана… и трябва да инвестираме в навлизането на силите много по-бързо на терена.“
Стратегическият преглед препоръчва укрепване на северната защита на Австралия и даване на по-голяма оперативна способност на ADF от северни бази. А Австралия ще ускори плановете си за придобиване на наземната система High Mobility Artillery Rocket /HIMARS/, използвана с голям ефект от армията на Украйна за спиране на руското настъпление.
За да се финансират новите приоритети на Австралия, редица проекти, включително планове за нови самоходни оръдия и превозни средства за доставка на боеприпаси за армията, ще бъдат отложени.
Марлс изтъкна, че прегледът също така подчертава важността на запазването на „непрекъснат капацитет за корабостроене в тази страна“. Той също така препоръча придобиването на противокорабни ракети с голям обсег за изтребители, но уточни, че новият американски стелт бомбардировач B-21 Raider в момента „не е подходящ вариант“.
Миналия месец Държавният департамент на САЩ одобри продажбата на 220 крилати ракети на Австралия в сделка на стойност 895 милиона долара. Неядрените ракети ще бъдат използвани от подводниците от клас „Вирджиния“, които Австралия ще придобие от САЩ съгласно отбранителния пакт Aukus, договорен между Австралия, Обединеното кралство и САЩ.