За страна с много по-малко военно и без ядрено оръжие, Австралия изведнъж загатва страшно много за война с Китай, пише “CNN”. На 25 април, символичната дата на Деня на Анзак, когато Австралия почита жертвите от войната, новоназначеният министър на отбраната Питър Дътън заяви, че конфликтът с Китай заради Тайван не трябва да се „отхвърля“, добавяйки, че австралийците трябва да бъдат „реалисти“ по отношение на напрежението около региона.
В друго съобщение за Деня на Анзак, висшият служител на мощния отдел за вътрешни работи на Австралия, Майк Пецуло, каза на служителите си, че „свободните нации“ отново чуват как бият „барабаните на войната“.
Няколко дни по-късно премиерът Скот Морисън обяви военни подобрения за 580 милиона долара. Една седмица по-късно няколко вестника публикуваха поверителен брифинг на австралийския генерал-майор Адам Финдли за войници от специалните части, в който той заяви, че конфликтът с Китай “е голяма вероятност”, предава „CNN“.
Идеята Австралия сама да води война срещу Китай е нелепа. Миналата година военните разходи на Австралия са около 27 милиарда долара, според Международния институт за изследване на мира в Стокхолм. Прогнозите за Китай са 10 пъти по-високи, за същия период, и възлизат на около 252 милиарда щатски долара, втората в света. Освен това Китай е ядрена сила. Австралия не е такава.
Отношенията между Камбера и Пекин бяха дълбоко замразени от почти година, откакто Морисън и неговото правителство вбесиха китайските си колеги, като публично призоваха за разследване на произхода на пандемията от COVID-19. Оттогава австралийският износ за Китай – включително въглища, пшеница и вино – се сблъсква с осакатяващи пречки.
Австралийското правителство предприе действия, за да се изправи срещу Пекин по обвинения в нарушаване на правата на човека в Синцзян и Хонконг, а говорителят на китайското външно министерство Жао Лиджиян се присъедини към мнението на държавни медии, подчертавайки лошите резултати на Австралия в областта на правата на човека относно бежанците и коренните австралийци.
Но голяма част от подобната на война риторика от Австралия всъщност се движи от вътрешната политика, каза Юн Цзян, главен редактор в Центъра на Австралийския национален университет за Китай в света. Правителството на Морисън е под натиск заради твърденията, че е извършило неправилно внедряването на ваксината срещу COVID-19 и може да се опита да измести фокуса. Те заяви:
“Фокусирането върху външен враг обикновено е доста ефективно за обединяване на обществените настроения и сплотяване около правителството. Мисля, че е безотговорно правителството да го обсъжда така. Войната е много сериозен бизнес.”
Думите на австралийското правителство обаче може да отразяват реални опасения относно възможността за китайско нашествие в Тайван – конфликт, който в крайна сметка може да обхване целия регион на Азия и дори САЩ. Но тази ужасяваща перспектива, каза Юн, вероятно е защото други съюзници на САЩ в непосредствена близост до сферата на влияние на Пекин, като Южна Корея и Япония, не повтарят агресивния език на Канбера.
Китай не може да спре да говори за развода на Бил и Мелинда Гейтс
Разводът на Бил и Мелинда Гейтс предизвика вълна в Китай, където съоснователят на Microsoft постигна ниво на слава, за разлика от почти всеки друг западен предприемач.
Хештагът “Разводът на Бил Гейтс” генерира над 810 милиона гледания и 65 000 дискусионни публикации в китайската платформа Weibo, подобна на Twitter Weibo – надхвърляйки далеч над 91 милиона гледания, натрупани от времето, когато основателят на Amazon Джеф Безос се разведе с Макензи Скот през 2019 г.
Китайските потребители на Weibo се притесняват за всичко – от това как двойката ще раздели огромното си състояние до това дали разводът ще засегне Microsoft или неговата основа. Чрез своята филантропска организация двойката е похарчила 53,8 милиарда долара за глобално здравеопазване, намаляване на бедността и други инициативи. (Бил Гейтс има състояние, изчислено на около 146 милиарда долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg, а двойката се ангажира да даде по-голямата част от богатството си за благотворителност.)
Дори видни технически фигури в Китай се присъединиха към разговора: Кай-фу Лий – бившият ръководител на Google China, който помогна за създаването на Microsoft Research Lab Asia, изключително влиятелна мрежа в Китай – каза, че му е трудно да повярва на новината. Бил и Мелинда са “най-привързаната двойка, която съм виждал сред известни предприемачи”, каза той в публикация в Weibo.
Силният интерес отчасти може да е неволен резултат от китайската стратегия на Microsoft. Докато Бил Гейтс вече не управлява Microsoft, компанията прекара десетилетия в изграждането на добра воля с Пекин. Неговите продукти имат значително присъствие в Китай, въпреки че други западни технологични компании са блокирани. И това вероятно е допринесло за личната позиция там на Бил Гейтс – сега той има повече от 4,1 милиона последователи в Weibo, като по брой надминава 1,7-те милиона, които държи изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск и 1,4 милиона за шефа на Apple Тим Кук.
Сделката между ЕС и Китай е на ръба на бръснач
Когато Европейският съюз и Китай подписаха предварително инвестиционно споразумение през декември, след години на преговори и срещу лобистките усилия в последния момент от Вашингтон, това изглеждаше като дипломатически преврат за Пекин.
Но дяволът се крие в детайлите, особено когато тези подробности трябва да бъдат ратифицирани от Европейския парламент. При всички случаи това щеше да бъде най-трудното преодоляване на търговската сделка, като много водещи законодатели яростно критикуват записите на Китай в областта на правата на човека и предполагаемите предпазни мерки срещу принудителния труд, вградени в споразумението.
След като ЕС се присъедини към САЩ и Обединеното кралство за санкциониране на китайски служители заради злоупотреби в Синцзян, Пекин отвърна на удара, правейки същото за 10 европейски политици, предизвиквайки незабавни призиви за прекратяване на търговската сделка. В изявление на евродепутата Рафаел Глюксман от миналия месец се казва:
“Китайският режим извършва престъпление срещу човечеството. Санкциите на ЕС са насочени към престъпници и структури, отговорни за системните жестокости срещу уйгури. В отговор китайските контрамерки са пряка атака срещу нашите демократични институции.”
Във вторник сделката изглежда се разклаща: Френската Агенция Франс Прес цитира изпълнителния вицепрезидент на Европейската комисия Валдис Домбровскис, казвайки, че “средата не е благоприятна за ратифицирането на споразумението”.
В изявление говорител на Комисията изглежда се върна крачка назад, но призна, че процесът по ратификация “не може да бъде отделен от развиващата се динамика на по-широките отношения между ЕС и Китай”.
Смешници жалки! От къде език за борба със содомските световно известни лицемери и нагаждачи?