България остава на срамното последно място по брой на трансплантациите в целия Европейски съюз. Въпреки, че през последните години се наблюдава известно увеличение на хората, които са склонни да дарят органите на своите починали близки, статистиката все още остава твърде неблагоприятна за нас, а стотици хора чакат да получат надежда за спасение на живота им.
Според кардиохирурга д-р Йордан Македонски една от основните причини за негативните данни е лошата лошата информираност на обществото у нас и не особено добрата организация, особено в малките провинциални болници.
„Няма готовност пациентите, които биха могли да станат донори, да бъдат поддържани и да бъде говорено с близките. Те трудно се съгласяват“.
Той допълни пред „Bulgaria ON AIR“, че съществува протокол, в който е описан пълната информация за пациентите, които чакат трансплантация на сърце. Според него първо се подготвя донорът, доказва се мозъчната смърт, преценя се дали той ще бъде доведен в болницата, където ще бъде извършена трансплантацията или лекарите трябва да пътуват до друг град, за да вземат органите.
„В цялата ситуация са въвлечени по три екипа лекари, които да дойдат на място, и отделно лекарите, които поддържат донора и системите. Подготвени сме с апаратура, имаме кадри, които да извършат операциите“.
Д-р Македонски напомни, че няма как да се стигне до донорска ситуация, ако близките на починалия пациент не са дали съгласието си за това, което в момента е и основната пречка за много трансплантации.