Защо библиотечните специалисти излизат на протест?

0
75
Книги
Книги. Снимка: Pixabay

4 дни преди 24 май българските библиотекари излизат на протест. Мотивите им – неизпълнено от държавата споразумение за въвеждане на минимални начални основни заплати за професията.

Протестиращите настояват и за ръст на субсидиите за всеки един назначен работник.

Марк Твен беше казал, че обществените библиотеки са най-здравият и най-неразрушимият монумент на човечеството, който е уважаван от революции и войни.

Една от най-старите библиотеки в България се намира в Русе. Тя е била създадена още преди Софийския университет.

Заместник-директорът на Регионалната библиотека “Любен Каравелов” Русе Теодора Пейчева-Дянкова коментира пред „БНТ“:

„Библиотеките отдавна не са храм, в който се влиза на пръсти и се мълчи. Ние предлагаме както образователен, така и информационен, културен и социален продукт. Това няма как да се случи без средства. Както няма опера без декори, така не може да има продукт, произвеждан от обществената библиотека без финансиране.“

Финансирането в обществените библиотеки в някаква степен прилича на това на училищата, обясни Дянкова. По думите й разликата е в това, че докато в учебните заведения парите следват учениците, в обществената библиотека има субсидирана бройка.

„Субсидирана бройка означава бройка човек. Всяка обществена библиотека получава определена сума за щата си. От тези средства, които разходваме като второстепенни разпоредители с Община Русе, се изплащат заплати, осигуровки и голяма част от парите свършват. Това не е защото заплатите ни са много големи, а защото парите не са достатъчни. С останалия процент се плащат режийни разходи, купуват се книги, правят се текущи ремонти и се осъществява някаква дейност.“, добави Дянкова.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments