Защо бизнесът у нас трудно преминава към зелена енергия?

0
650
Слънчеви панели
Слънчеви панели. Снимка: Pixabay

На фона на високите цени на електроенергията в цяла Европа, България с месеци забавя преминаването на бизнеса към алтернативна зелена енергия. Причината – тромави процедури.

Завод в Пещера, произвежда обувки, а отскоро и токсоларен и за собствени нужди, предава „bTV“. Инвестицията в собствена електроенергия е спасителен пояс за предприятието, когато цената на индустриалния ток чупи рекорди и дружества са на ръба.

Според разчетите разходът за соларен ток трябва да се върне за между 6 и 7 години, но при днешните цени, собственият ток е джакпот за завод, в който работят 48 души.

Електроенергията в завода в Пещера няма батерии и не се съхранява. В случай на излишъци, те отиват в мрежата, а при недостиг в дни без слънце през зимния сезон – той се компенсира от мрежата. В слънчеви днипродават на енергото, а в лошикупуват.

Ремзи Ингилизов отбелязва, че зеленият ток е решение за завода му, но не смята, че е подходящ за всяка индустрия. Той споделя, че не му се е наложило да инвестира в батерии, което значително би оскъпило тока. По думите му през зимния сезон соларите дават близо 30 на сто от необходимата електроенергия за завода и заради това рекордното поскъпване се отразява и върху тяхното предприятие.

Ингилизов коментира, че държавата максимално забавя процеса по преминаване към зелена енергия с тежката бюрокрация, преди да се пусне инсталацията на документи. В по-големите общини отнема приблизително една година, за да заработи на документи такава инсталация.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments