Защо домакинствата платиха по-високи сметки за ток през март и април?

0
1400
Ток
Снимка: Pixabay

Много домакинства в Западна и Югоизточна България получиха по-високи сметки за ток за март и април, докато в Североизточна има спад на плащанията за ток от битовите потребители, отчитат от ЕВН, ЧЕЗ и „Енерго-Про“, цитирани от „24 часа“.

По-голямо потребление е било отчетено при домакинствата в Западна България, сред които и София. Средно с 11 квтч се е увеличила средната консумация на битовите клиенти на ЧЕЗ през март 2020 година спрямо същия период на предходната година, а повишението през април е с 52 квтч в сравнение със същия месец 2019 г.

В процентно отношение битовите клиенти на ЧЕЗ са потребили средно около 23 процента повече електроенергия спрямо същия период на 2019 г.

От своя страна използването на повече ток е повишило и стойността на сметките – докато средната сума за март 2019 г. е била 57 лева, за същия месец 2020 г. е 61 лева. Това е увеличение с 6,5 процента. Скокът през април е още по-голям – докато през 2019 г. сметката е около 45 лева, то този е 57 лева. Това е повишение с 21 процента.

Увеличението се отдава на факта, че много от битовите потребители са започнали да работят от домовете си и съответно използват повече електрическа енергия, анализират от „24 часа“. От „ЧЕЗ“ са коментирали, че електрическите уреди са били използвани по-често и за по-дълго време – електронна техника, осветителни тела, готварски уреди.

70.07 лева е била средната смета за април за битовите клиенти на ЕВН в Югоизточна България. Това означава, че средната консумация е била от 352 квтч. За март домакинствата са платили около 64,73 лева с ДДС при средна консумация от 328 квтч.

През април „Енерго-Про“ отчита понижение в консумацията на електрическа енергия на битовите си клиенти в Североизточна България. Спадът е с 11 процента спрямо март и с близо 22 процента спрямо февруари. Потреблението за април в региона е около 230 квтч, а средната сметка на битов клиент е 48,23 лева. Това е с между 5 и 12 лева по-малко спрямо сумите, платени през февруари и март.

Разликата в потреблението на ток спряло април 2020 г. и април 2019 г. е минимална – много под 1 процент. По-голямата е разликата в съпоставянето между март тази година и същият месец предходната година – понижението е с около 3%.

С отпадането на извънредното положение сметките трябва да се плащат в срок, припомнят от „Енерго-Про“. По време на него енергийното министерство и дружествата решиха, че срокът за плащане се увеличава с 20 дни.

И докато при по-голямата част от домакинствата има увеличение на потреблението на електроенергия, за страната през април има спад. Затварянето на предприятия и бизнеси се оказва ключово. Но какво показва справка при Електроенергийния системен оператор (EСО)?

Между 16 и 19 март българите са харчили повече електроенергия, отколкото през същия период на 2019 г. През първата седмица на извънредното положение, натоварването на електроенергийната система всеки час е с 3,05% повече спрямо същия период на 2019 г. От Системния оператор отбелязват още, че през изминалата година температурата е била 11,4 градуса, а през тази година – 7,7 градуса. Експертите уточняват, че температурите също имат тежест върху потреблението.

Между 23 и 29 март използването на ток е било с 12,12 процента повече спрямо същата седмица на 2019 г. Среднодневната температура в тази седмица на март 2020 г. е била 6 градуса, а година по-рано е била 8,9 градуса.

Анализът показва, че домакинствата и бизнесът са използвали със 7,97% повече през втората половина на март спрямо същия период година по-рано. Среднодневната температура сега е с 3,4 градуса по-ниска от 2019 г. В началото на извънредното положение икономиката най-вероятно не се е забавила толкова рязко, било е по-студено, а и част от хората са работили от дома си. Това е повишило харченето на ток от домакинствата, показват данните на ЧЕЗ и ЕВН.

През април обаче има спад в потреблението на електроенергия спрямо същия период на предишната година при почти еднаква средна температура. Тук отражение оказват затворените производства, ресторанти и хотели.

На свободния пазар на електроенергията още с влизане в сила на извънредното положение цените при сделките на платформата „Ден напред“ се сринаха. Между 16 и 29 март те се понижиха до 46,59 лева за мегаватчас. Намалението е с 31 процента спрямо същия период на 2019 г., сочат данни на Института за енергиен мениджмънт.

Между 6 и 12 април цените са варирали от 23,38 лева/мвтч до 60 лева/мвтч спрямо същия период на 2019 г. с цени между 81,33 лева/мвтч до 121,62 лева/мвтч.

Между 5 и 10 май цените са варирали от 42,08 лева/мвтч до 64,26 лева/мвтч. На 9 май те са били по-ниски от тези в Румъния, Унгария, Италия, Австрия и Германия. В същите дни през 2019 г. мегаватчас се търгуваше на борсата ни на цени между 70,94 лева до 164,60 лева. Подобен спад на цените на електроенергията на борсите се наблюдава в цяла Европа. Ниските цени са добри за бизнеса, но застрашават производителите, предупреждават експертите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments