Гумите на автомобила играят важна роля за безопасното шофиране на пътя. Мнозина вярват, че смяната от зимни на летни гуми е излишно упражнение, но това съвсем не е така, разказват от „Монитор“.
Една от причините да изберете летни гуми е фактът, че на мокра настилка те спират доста по-бързо. Вярно е, че зимните са разработени, за да сработват добре при условия на сняг, киша и лед. По отношение на обилно напоените с дъжд улици през лятото обаче, нещата не стоят така. Разликата между двете при спирачното разстояние е над 12 метра при скорост от 80 км/ч.
Летните гуми могат да възпрепятстват опасния феномен, наречен аквапланинг. При него гумата и пътната настилка губят контакт, защото огромно количество вода застава между повърхността и протектора на гумата.
Фундаментално различно е удобството и комфортът при зимните и летните гуми на колата, макар че те на пръв поглед изглеждат по сходен начин. Свойствата на безопасност на първите бързо ще бъдат изгубени на нагорещената лятна настилка и те ще са в пъти по-рискови през следващия студен сезон.
„Летните гуми от друга страна, са разработени, за да предоставят безопасност и комфорт при шофиране през лятото. Топлите градски улици и горещите магистрали, които са вредни за зимните гуми, са „естествена среда“ за летните гуми“, коментира Мартин Дражик, продуктов мениджър за Европа за фирма производител на гуми.
Качеството и сигурността на шофирането зависят от редица фактори, които също трябва да са налице що се отнася до гумите. Едно такова условие е те да бъдат в перфектно състояние.
„Преди да сложите летните гуми е важно да проверите състоянието им. Ако имат дълбочина на протектора по-малко от 4 мм, ще е разумно да обмислите покупка на нов комплект, тъй като тези гуми вече не са безопасни на мокро“, съветва Дражик.
Не е желателно да се вкарват в експлоатация гуми, които не са ползвани по-дълго от 6 години, както и такива, които са износени и с които сте шофирали над 10 години.