Започва националната кампания „Земята не пие лекарства“, която цели събиране на лекарства с изтекъл срок на годност. Организатори са фармацевтичната компания Boiron и Kaufland България в партньорство с Министерството на здравеопазването. До 17:30 ч. днес в София на паркинга на магазина в Централни хали ще се събират стари медикаменти, като кампанията ще продължи в кв. „Младост – 3“ на 19 октомври, в Пловдив на 26 октомври и във Варна на 2 ноември.
Резистентността към антибиотиците се дължи на неправилната им употреба, като често използване или прекъсване на терапията, обясни доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. В последните години почти няма нови антибиотици, които да заместят тези, към които пациентите са резистентни, подчерта Кунчев. Проблемът се усложнява и от употребата на антибиотици в селското стопанство и тяхното наличие във водите на реките, което допълнително допринася за разпространението на резистентност.
Кунчев призова хората да избягват самолечение и да не предоставят лекарства на други, на които не са предписани. Достъпът до антибиотици вече е само с рецепта, за да се ограничи неправилната им употреба. България и някои южни европейски страни са сред лидерите по консумация на антибиотици, което прави мерките за контрол особено важни.
Аптеките, които не приемат лекарства с изтекъл срок, трябва да имат договор с фирми, които ги събират и обработват безопасно. Кампанията дава възможност на хората да предадат ненужни медикаменти, допълни Кунчев.
По данни на Световната здравна организация, над пет милиона живота са загубени заради антибиотична резистентност през 2019 г., съобщи Персиан Буков, оперативен директор на Boiron. Той подчерта, че хомеопатията не е против антибиотиците, но тяхната употреба трябва да бъде предписвана само от лекари и при необходимост.
От МОН обявиха: 28 октомври ще бъде неучебен ден за някои училища у нас