Повечето хора подценяват преброяването, считайки го по-скоро за административно действие, което няма много общо с нашите задължения. Често то се вижда и като косвено засягащо ни, далеч от идеята за добруването на всички. Така коментира темата пред „БНР“ Ивана Мурджева.
Процесът на преброяването е сериозна задача, изискваща прецизна и сложна организация. Той може да внесе светлина относно въпросите за състоянието на регионите и съответно за техните специфични потребности.
Какво ще ни донесе преброяването през есента на 2021 година?
Благодарение на получените данни ще можем да актуализираме онова, което е най-честа тема в днешни дни – избирателните списъци. Преброяването ще изкара наяве цифрата на реалните гласоподаватели сред нас, които давайки своя вот, участват в решаването на съдбата на страната ни през следващите години.
Статистиката ни запознава и с ценна информация, сглобяваща общата картинка, свързана с неравенствата, смята Мурджева. Според нея е редно да признаем, че нашите райони съвсем не се намират в едно и също икономическо и социално развитие.
Съвсем не са за подценяване данните, които събира Националният статистически институт (НСИ) и обработва в големи панели от информация.
Има неравномерно разпределение на благата поради липсата на единна политика по отношение на тях, сигурен е специалистът. Придържането се към универсален метод на управление спрямо всички, без да се взимат предвид особеностите на начина на живот в различните селища, води до незадоволителни резултати.
Важно е тази година да бъдем будни и активни граждани, особено по време на изборните дни. А преброяването може да даде изключително добра база, върху която следващите правителства да направят по-прецизни политики – и в социалната, и в културната сфера, и в земеделие, както и туризъм.