Малките хлебопроизводители настояват за промени на сроковете за възстановяване на Данъка върху добавената стойност /ДДС/ в случай, че се приеме нулевата ставка върху цената на хляба, както се предвижда в антикризисните правителствени мерки. Проучванията им сред търговците сочат, че крайната цена в магазина няма да бъде променена спрямо настоящите нива.
Лазар Генчев има фурна. В нея майсторите пекари вадят по около 3000 хляба дневно. Те пресмятат, че през изминалата половин година цената на обикновеното бяло брашно е скочила почти два пъти. Очаква се от понеделник то да се търгува срещу 850 лева на тон. Според тях фирмата ще се натовари още повече финансово, ако се въведе нулевото ДДС за хляба.
Генчев обясни пред „БНТ“, че повечето му колеги са забелязали, че при подобно връщане на ДДС, както се обсъжда в момента, на 3 месеца, те получат още един „финансов шут“.
„Тоест пари, които 3 месеца ще плащаме ДДС на материалите, ще ни ги върнат чак на 4-ия месец. Това никак не е добре за нас.“, уточнява той.
Хлебопроизводителят коментира още, че търговците, на които продава стоката си, нямат намерение да понижат цената. Потребителите също не вярват, че ще купуват по-евтин хляб. Точно заради това малките производители предлагат първоначалното нулево ДДС да се приложи за хляба по БДС, който е по-скъп. Генчев допълни:
„Другият вариант е да не пада ДДС на 0, а – на 9% Тогава ситуацията е „нито ще внасяме, нито ще теглим“, при което ще получим глътка въздух. Има трети вариант – ако остане това нулево ДДС, поне да се възстановява на всеки месец, за да не се налага да акумулираме такива средства, което става или с кредит, или отнякъде трябва да ги вземеш тия пари, за да ги дадеш.“
Печалбата се свива не само от нарастващите цени на изходните суровини. За да задържи служителите си, в пекарната се обмисля ръст на възнагражденията.