Защо имаме различни кръвни групи – и правят ли ни те по-уязвими към COVID-19?

0
1550
Анимирано изображение на кръвните групи.
Снимка: Пиксабей

Повечето хора попадат в една от четирите кръвни групи – A, B, AB или нулева, пише “CNN”Обикновено кръвната ви група оказва много малка разлика в ежедневието ви с това на останалите хора, освен ако не се налага кръвопреливане. Въпреки това, някои изследвания говорят за хора, които се чудят дали кръвната им група има връзка с риска от заразяване с коронавирус. Едно от тях, например, предполага, че хората с тип А може да имат по-висок риск да хванат COVID-19 и да развият тежки симптоми, докато хората с тип 0 кръвна група вероятно са с по-малък риск от заразяване с вируса.


Проучване, публикувано тази седмица, оспорва някои от тези ранни открития, напомняйки, че научните изследвания са развиващ се във времето процес. Изследователи от Масачузетската болница и Медицински център „Бет Израел Диаконес“ в Бостън публикуваха съвместно проучване в четвъртък, в което не са открити доказателства, че кръвната група влияе дали някой развива тежки симптоми (определени като интубация или смърт) от коронавирусна инфекция.

Други изследвания в миналото показват, че определени кръвни групи могат да повлияят на уязвимостта към други заболявания, включително рак.

Защо кръвните групи имат значение?

Защо имаме кръвни групи и за каква цел служат те, все още не е известно, а за връзките им с вирусите и болестите се знае още по-малко. Разкриването на ролята на кръвните групи потенциално би помогнало на учените да разберат по-добре риска от заболяване за хора от различните типове.

“Мисля, че е завладяваща, еволюционната история, въпреки че не мисля, че имаме отговор защо имаме различни кръвни групи”, казва Лоре Сегурил, генетик на човешката еволюция и изследовател от Националния природонаучен музей във Франция.

Кръвните типове са открити през 1901 г. от австрийския имунолог и патолог д-р Карл Ландщайнер, който по-късно печели Нобелова награда за работата си. Подобно на други генетични черти, вашата кръвна група се наследява от вашите родители.  Преди откриването на кръвните групи, трансфузията, сега обичайна процедура за спасяване, е процес с голям риск, изпълнен с много неизвестни. Лекарят-пионер д-р Джеймс Блъндел, който е работил в Лондон в началото на 18-и век, е извършил кръвопреливания на 10 от пациентите си – оцеляват само половината от тях.

Това, което той не знае в този момент на развитие на медицината е, че хората трябва да получават кръв само от определени други хора. Ето защо: Вашата ABO кръвна група се идентифицира от антитела, част от естествената защитна система на тялото и антигени, комбинация от захари и протеини, които покриват повърхността на червените кръвни клетки. Антителата разпознават всички чужди антигени и казват на имунната ви система да ги унищожи. Поради тази причина даването на кръв на някой от грешна група може да бъде опасно за живота.

Например, имам кръв от тип А+. Ако лекар случайно ми инжектира тип B, антителата ми ще отхвърлят чуждата кръв и ще работят за нейното разграждане. В резултат на това кръвта ми ще се съсирва, ще наруши циркулацията ми и ще причини кървене и затруднено дишане – и потенциално бих умрял. Но ако получа кръв от тип А или тип О, по-вероятно е да е оцелея.

Вашата кръвна група също се определя от Rh статус (резус фактор) – наследствен протеин, открит на повърхността на червените кръвни клетки. Ако го имате, сте с положителен знак. Ако не го притежавате, вие сте отрицателни.

Повечето хора имат Rh плюс и тези хора могат да получат кръв от отрицателни или положителни съвпадения на кръвната група. Но хората с Rh-отрицателна кръв обикновено трябва да получават само Rh-отрицателни червени кръвни клетки (тъй като вашите собствени антитела могат да реагират с несъвместимите кръвни клетки на донора.) Това ни оставя с осем възможни първични кръвни групи, въпреки че има още няколко редки.

Еволюционен пъзел

Не само хората имат кръвни групи – поне 17 различни вида примати също попадат в тази графа, включително шимпанзета и горили. Еволюционните биолози са открили, че кръвните групи са дълбоко древни и датират от 20 милиона години назад до далечен предшественик, който споделяме с приматите.

“Много от приматите … също имат разликите да бъдат А, да са B, да са AB кръвни групи…”, обяснява Сегурил. “Независимо дали става въпрос за рядък вид или нова световна маймуна, доста е интригуващо, че разликите са били открити или поддържани в толкова много различни видове”, допълва тя.

“Малко вероятно е кръвните типове да са продължили съществуването си толкова дълго случайно. Те трябва да ни дадат някакво еволюционно предимство”, казва Сегурил.

Генът на кръвната група ABO не влияе само на кръвта ни; той също е активен в по-голямо разнообразие от тъкани и органи, включително нашата храносмилателна и дихателна система, обяснява Сегурил. Това може да е важно, когато телата ни се сблъскат с инфекция с различни кръвни групи, предлагащи ни защита от различни патогени и заболявания.

“Еволюционният интерес от поддържането на тези (кръвни) видове може да не е свързан с тяхната функция в кръвта, но вероятно обяснява тяхната функция в дихателните или храносмилателните тъкани”, казва тя. “Те са двете места, където имате най-много контакт с вируси и бактерии – местата, където вдишвате въздуха и храносмилате…”

“Ако си представите коктейл от патогени … може да има цикъл, в който понякога B е от полза, понякога това е А. Въртележката през тези различни предпочитания оказва разнообразна популация с различни кръвни групи.”

“Въпреки че не знаем точно как изменението в гена на кръвната група влияе на нашата чувствителност към различни заболявания, сме наясно, че определени кръвни групи са по-уязвими към определени заболявания”, потвърди експертът.

Например, кръвна група В се свързва с намален риск от рак; докато група О е свързана с по-нисък риск от смърт от тежка малария, но изглежда, че е по-податлива на инфекция с ротавирус – позивите за повръщане през зимата, а също причинява и диария.

Та, какво може да се каже за коронавируса?

Няколко проучвания показват връзка между кръвната група и новия коронавирус, макар че повечето са изследвали малък брой хора, а някои не са били подложени на вторична проверка на резултатите.

Екип от европейски изследователи, които публикуваха своите открития в списанието “New England Journal of Medicine” през юни, установиха, че хората с кръвна група А са 45% по-висок риск от заразяване с Covid-19 в сравнение с хората от други кръвни групи. Вероятността от заразяване при притежателите на кръв от тип 0 от хора с други кръвни групи е с 65 на сто по-малка. Учените изследвали повече от 1900 тежко болни от коронавирус в Испания и Италия и ги сравнили с 2300 души, които не са болни.

Подобен ефект за здравните работници в Хонг Конг с кръвна група нулева се наблюдава по време на епидемията от SARS, която зарази 8098 души от ноември 2002 г. до юли 2003 г. и е от същото семейство вируси.

Проучването тази седмица може да се противопостави на някои от тези изследвания. “Ние показахме чрез многоинституционално проучване, че няма причина да смятаме, че определена кръвна група от AB0 ще доведе до повишена тежест на заболяването, което определихме като изискване на интубация или довеждане до смърт”, казва д-р Анахита Дуа от Mass General, който ръководи екипа.

“Има две хипотези за връзката между кръвните групи и Covid-19”, каза Жак Льо Пенду, директор на научните изследвания в Inserm, френска медицинска изследователска организация. Единият е, че хората с тип 0 са по-малко предразположени към проблеми с коагулацията, а съсирването е основен двигател на усложненията при  болните от Covid-19.

Той потвърди, че това може да се обясни и с вероятността вирусът да носи антигена на кръвната група на заразения човек. Като такива, антителата, произведени от човек с кръвна група нулева, могат да неутрализират вируса, когато бъдат хванати от човек с кръвна група А – подобно на правилата за кръвопреливане.

“Въпреки това този защитен механизъм не би работил във всички ситуации. Човек от нулева кръвна група може да зарази друг човек от същата кръвна група например”, обясни той и добави, че е възможно всеки защитен ефект да е голям и количествата антитела са силно променливи от човек до човек.

“Хората с кръв тип А не трябва да се тревожат, нито хората с тип нула да се отпускат”, казва Сактивел Вайяпури, доцент по сърдечно-съдова и отрова фармакология в Университета на Рединг във Великобритания.

Вайяпури, в сътрудничество с Иракския университет в Нисирия, провежда проучване на ролята на кръвните групи въз основа на данни на повече от 4000 души в Ирак, които са имали Covid-19 и 4000, които не са се разболели. Той каза, че ранните резултати предполагат, че нулева група може да има защитен ефект, но това не е окончателно становище. И като се има предвид колко много основни променливи има, всеки ефект, защитен или друг, вероятно ще бъде доста малък.

Например идеята, че наличието на кръв от тип нула е защитна реакция, не съвпада с модела на заразяване с Covid-19 в САЩ. Кръвта от тип О е по-разпространена сред афро-американците, но въпреки това афро-американците са изпитали непропорционално висок процент на заболеваемост.

“Хората с нулева кръвна група не бива да мислят, че няма да се разболеят от новия коронавирус. Те не трябва да избягват правилата и да не поддържат социална дистанция, нито да изпадат в паника от група А”, подчерта той.

“Има толкова много основни фактори. Ние мислим за това като респираторен вирус, но всъщност това е цяла гама от неща, които все още не разбираме”, смята експертът.

Изследванията върху кръвните групи понякога попадат между различни академични дисциплини, но по-доброто разбиране защо имаме различни кръвни групи и връзката между антителата на кръвната група и риска от заболяване вероятно ще ни помогне да разработим ваксини и да проектираме нови лекарства, включително за Covid- 19.

Как да проверим кръвната си група

Има много начини хората да открият своята кръвна група. Тя може да се научи от лекарския кабинет след изследване или чрез даряване на кръв. Възможностите за тестване в домашни условия също са достъпни за закупуване онлайн, под формата на убождане с пръст или на базата на слюнка.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments