Защо измира рибата в язовир „Малко Шарково“ край Елхово?

1
3337
Умряла риба
Умряла риба в язовир "Малко Шарково". Снимка: Георги Драгиев

Сигнали за умряла риба в язовир „Малко Шарково“ край Елхово притесниха рибари и жителите на областта. В социалните мрежи хората публикуват снимки на мъртви риби, като всичките от тях са мирни – шарани, амури, каракуди и червеноперки. Според коментарите под публикациите хората масово подозират натравяне на водата от страна на земеделците, които по това време пръскат нивите с пестициди, след което мият пръскачките си в язовира.

Автор на последния сигнал е рибарят Георги Драгиев, който вчера се е натъкнал на неприятната гледка. Пред Искра.бг той разказа, че от години посещава това място, но за първи път става свидетел на подобно нещо.

„Бяхме от южната страна на язовира откъм Воден и село Горска поляна. В тези ръкави имаше мъртви риби, които бяха носени от течението и такива, които бяха изхвърлени на брега. Единственият нов фактор в язовира са садките, но не знам дали може да има някаква връзка. Хубаво е да се вземат проби или от водата, или от самите риби.“

Той уточни, че преди седмица пак е забелязал единични бройки мъртви или умиращи риби в реката, но тогава те са били доста по-малко. Според него е странен фактът, че сред умрелите видове няма нито един хищен представител. Също така по брега се наблюдават много малки рибки, които с нищо не изглеждат засегнати. По думите му не е изключено поради някой целенасочено да трови с храна точно тези определени видове.

Умряла риба
Сред умрелите риби няма хищни видове. Снимка: Искра.бг

Потърсихме и мнението на Централна Рибно-Опазваща Организация /ЦРОО/, чиито членове доброволни се грижат за опазването и зарибяването на язовира. Според председателя Стефан Тодоров ситуацията е такава, че няма какво да се направи.

„В този период обикновено измира много толстолоб и амур в големите язовири. Например в „Копринка“ и „Сопот“ имаше много мъртви риби и се наложи да пускаме сигнали. Пробите обаче показаха, че няма замърсявания. Допитахме се до преподавател в Тракийския университет, който ни информира, че толстолобът умира заради цъфтежа на някакъв токсичен планктон. В случая нищо не може да се направи, но се оказа, че там умират само големи екземпляри. Ако има някакво токсично замърсяване или ако рибата се бие с ток от бракониери, тогава ще има всякакъв вид умряла риба.“

Според него в периода, в който рибата хвърля хайвер, а времето не се задържа топло за дълго, тя много често се „запича“ и понякога умира

В същото време председателят на риболовното сдружение в обществена полза – „Балканка“ Иван Пандъков не изключва отравянето, което може да е причинено от различен вид източници.

„В момента шарановите риби са в размножителния си период, поради което има струпване в плитчините и устията на реките. Това може доведе до измирането им, тъй като замърсяването има ефект предимно в прибрежната зона. Друга причина може да бъде изчерпването на кислорода във водата, което да е в резултат на кумулативното действие на замърсяване и цъфтеж на водораслите, което също е най-осезаемо в плитчините. Хищникът по това време обикновено прави заходи рано сутрин или късно вечер на плиткото, след което се оттегля в дълбочината“

Той припомни, че аналогичен случай е имало миналата година в язовир „Студен кладенец“ край Кърджали, където са измрели хиляди шаранови риби в края на месец май. 

Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Нико
Нико
1 година по-рано

Тия просташкиМУТРИ докога ще ни баламосват кислород водорасли .дрън дрън.Взимайте.пищовите и наред. Друг начин. няма