Защо китайската икономика е в затруднено положение?

0
41
Рецесия
Рецесия. Снимка: Pixabay

Дейността на икономиката на Китай е забавена, тъй като страната беше принудена да се адаптира към строгата стратегия за нулево разпространение на COVID-19 и отслабващото световно търсене.  Скоро се очаква да бъдат обявени официалните данни за растежа за тримесечието от юли до септември. Ако втората по големина икономика в света се свие, това увеличава вероятността от глобална рецесия.

Целта на Пекин – годишен темп на растеж от 5,5 %, вече изглежда недостижима, въпреки че управляващите неотдавна омаловажиха необходимостта от постигането ѝ. През тримесечието от април до юни Китай трудно успя да избегне свиване на икономиката. Редица икономисти предупреждават, че не очакват положителен растеж до края на тази година.

Страната не се бори с осезаема инфлация като САЩ и Обединеното кралство, но тук са налице други проблеми. Нацията, известна като „фабриката на света“ вече се радва на много по-малко клиенти за своите продукти както на вътрешния, така и на международния пазар. Търговското напрежение между Китай и големи икономики като САЩ също възпрепятства растежа.

И така, въпросът е какво точно се обърка?

Стратегията за нулево разпространение на COVID-19 причинява хаос. Епидемиите в редица градове, включително производствени центрове като Шенжен и Тиендзин, пречат силно на икономическата активност в различните отрасли. Освен това хората вече не харчат много пари за хранене навън, пазаруване на дребно и туризъм, което влияе негативно върху развитието на много местни услуги.

По данни на Националното статистическо бюро активността на фабриките в производствения сектор изглежда се е повишила по-рано този месец, което беше прието с умерен оптимизъм. Възможно е това да се дължи на по-големите разходи на правителството за инфраструктура. Въпреки това, експертите си задават редица въпроси, особено след като частно проучване показа, че производствената активност всъщност е спаднала през септември, като търсенето е засегнало производството, новите поръчки и заетостта.

Търсенето на китайски стоки в страни като САЩ също е намаляло поради по-високите лихвени проценти, инфлацията и войната в Украйна. Експертите са единодушни, че Пекин би могъл да направи повече, за да стимулира икономиката, но засега това изглежда трудно, предвид факта, че страната продължава да се придържа към строгата си стратегия, свързана с контрола над коронавируса.

Пекин не прави достатъчно

Пекин се опитва да съживи икономиката си. През август властите обявиха своя план на стойност 1 трилион юана (203 млрд. долара, 180 млрд. паунда), насочен към насърчаване на малкия бизнес, инфраструктурата и недвижимите имоти. Управляващите обаче могат да направят много повече, за да оправдаят разходите за постигане на целите за растеж и за създаване на нови работни места.

Това би могло да включва повече инвестиции в областта на инфраструктурата, облекчаване на условията за отпускане на заеми на хора, които искат да си закупят жилища, на строителни предприемачи и представители на местни власти, както и данъчни облекчения за домакинствата.

Пазарът на имоти в Китай е в криза

Слабата активност в областта на недвижимите имоти и негативните настроения в жилищния сектор несъмнено забавят растежа. Това засегна тежко икономиката, тъй като сферата на недвижимите имоти и други браншове, които допринасят за това, представляват до една трета от брутния вътрешен продукт (БВП) на Китай.

Купувачите на жилища отказват да плащат ипотеки върху недовършени сгради, а някои от тях се съмняват, че жилищата им някога ще бъдат завършени. Търсенето на нови жилища е спаднало, като това е намалило необходимостта от внос на стоки, използвани в строителството.

Климатичните промени влошават нещата

Екстремните метеорологични условия започват да оказват трайно въздействие върху китайските индустрии. През август силна гореща вълна, последвана от суша, удари югозападната провинция Съчуан и град Чунцин, който се намира в централната част на страната. С нарастването на търсенето на климатици се претоварва електрическата мрежа в регион, който почти изцяло разчита на водноелектрическа енергия.

Междувременно много фабрики, включително големи производители като Foxconn, производител на iPhone, и Tesla, бяха принудени да намалят работното си време или да затворят изцяло.

Китайското статистическо бюро заяви през август, че печалбите само в желязната и стоманодобивната промишленост са намалели над 80% през първите седем месеца на 2022 г. в сравнение със същия период на миналата година.

В крайна сметка властите решиха да отпуснат финансова помощ в размер на десетки милиарди долари в подкрепа на енергийните компании и фермите.

Китайските технологични титани губят инвеститори

Регулаторните репресии срещу китайските технологични титани – които вече продължават две години, сериозно пречат на развитието им.

Tencent и Alibaba отчетоха първия си спад в приходите през последното тримесечие, като стана ясно, че печалбите на Tencent са спаднали с 50%, докато нетният доход на Alibaba – наполовина.

Десетки хиляди млади работници са загубили работата си, което допринася за кризата, свързана със заетостта, която е довела до това, че понастоящем всеки пети човек на възраст между 16 и 24 години е безработен. Това може да навреди на производителността и растежа на Китай и в дългосрочен план.

Инвеститорите също усещат промяна в Пекин. Някои от най-успешните частни компании в Китай са подложени на по-строг контрол, което се дължи отчасти и на политиката на лидера Си Дзинпин. Тъй като изглежда, че основно държавните компании печелят добре, чуждестранните инвеститори се отказват да инвестират в частния бизнес.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments