Защо напрежението на границата между Беларус и Полша нараства?

0
58
Граница
Граница. Снимка: Pixabay

Полша обяви, че изпраща 10 000 допълнителни военнослужещи на границата си с Беларус заради предполагаема инвазия, извършена от беларуски военни хеликоптери. Правителството изтъкна, че това ще помогне на страната да се защити по-добре от наемници от руската групировка „Вагнер“, за които се твърди, че неотдавна са се преместили в Беларус, а сега се придвижват към границата, пише „BBC“.

Какъв е последният инцидент на полско-беларуската граница?

Правителството на Полша съобщи, че на 1 август два беларуски военни хеликоптера са прелетели на ниска височина около 2 километра на територията на страната в района на Беловежа. По това време беларуските въоръжени сили са провеждали учения в граничния район. В отговор на това Беларус заяви, че „не е имало никакви нарушения на границата от страна на хеликоптерите Mi-8 и Mi-24“, и определи обвинението като „бабини девитини“.

Жители на Беловежа публикуваха в социалните мрежи снимки на хеликоптер Mi-8 и хеликоптер Mi-24 с беларуски обозначения, които според тях са прелетели над града.

Тревогата, свързана с предполагаемата военна инвазия, се подхранва допълнително от хилядите незаконни преминавания на границата от страна на мигранти. Полша твърди, че от 2021 г. насам Беларус насърчава целенасочено хора, идващи от Близкия изток и Африка, да пътуват до Беларус и да пресичат границата нелегално. Въпреки че сега броят на опитите за преминаване е по-малък, отколкото преди две години, полската гранична охрана твърди, че до момента през тази година границата са се опитали да преминат 19 000 мигранти, а през изминалата година – 16 000.  Преди време правителството на Полша нарече стратегията на Беларус по отношение на мигранстаката криза „хибридна война“.

Възможно ли е руски наемници на „Вагнер“ да се готвят да влязат в Полша?

След неуспешния бунт на наемници от руската група „Вагнер“ голяма част от нейните сили се преместиха в Беларус. По повод на това лидерът на Беларус Александър Лукашенко дори се пошегува в разговор с руския президент Владимир Путин с думите: „Те искат да отидат на запад, да отидат на екскурзия до Варшава, но, разбира се, аз ги задържам в сърцето на Беларус, както се договорихме“.

Полският министър-председател Матеуш Моравецки заяви, че група от 100 бойци на „Вагнер“ се придвижва към Гродно – град в северозападната част на Беларус, разположен на границата с Полша, и определи ситуацията като „все по-опасна“. Той предупреди, че членовете на „Вагнер“ в Беларус могат да влязат в Полша, представяйки се за мигранти, или за беларуски граничари, и да помогнат на повече нелегални мигранти да преминат безпроблемно.

Министерството на отбраната на Беларус от своя страна обяви, че наемниците на „Вагнер“ се намират в лагера „Брестски“ в южната част на страната, на около 10 км от полската граница, като в момента провеждат усилени учения с беларуски военнослужещи.

Какво предприе Полша в отговор на напрежението по границата?

Министерството на отбраната на Полша съобщи, че изпраща 10 000 допълнителни военнослужещи на границата с Беларус. Според официалното изявление 4000 от тях ще подкрепят пряко граничната охрана, а 6000 други ще бъдат държани в запас.

През юли правителството изпрати 1000 военнослужещи на границата с цел да предпазят страната от потенциални нахлувания на бойци на „Вагнер“. Някои политически анализатори обаче предполагат, че полските политици може би преувеличават заплахите от страна на групировката и Беларус, тъй като скоро им предстоят избори и искат да покажат, че са твърди по отношение на въпросите в областта на сигурността.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments