Само 7 месеца след припяваните на похвалите за него британският премиер Борис Джонсън се опитва да пренапише сделката за Брекзит, която подписа с Европейския съюз, съобщава “CNN Business”. Това е рисков ход, който ще подкопае доверието на Великобритания като надежден търговски партньор в момента, в който правителството на Обединеното кралство се стреми да сключи икономически съюзи далеч извън Европа, за да оправдае своята „глобална Великобритания“ за продажби за Брекзит, смятат експерти, цитирани от изданието.
Представители на ЕС вече отхвърлиха призива на Обединеното кралство за предоговаряне, което според търговските експерти представлява нагъл опит да се притисне Европейският съюз да се съгласи с исканията, които той вече отхвърли по време на няколко кръга от преговори.
Други страни, които гледат разгръщането на драмата, ще продължат да следят с повишено внимание, когато става въпрос за работа с Обединеното кралство, според Л. Алън Уинтърс от Обсерваторията за търговска политика на Обединеното кралство в университета в Съсекс, Англия. Пред “CNN Business” той каза:
“Това със сигурност повдига въпроси относно надеждността на настоящото правителство.”
И добави:
“Не мисля, че това ще доведе до пълно спиране на преговорите между Обединеното кралство и други страни, но мисля, че ще затрудни малко ситуацията.”
За да бъде ясно, капризното поведение на правителството на Обединеното кралство е лош външен вид, но не е задължително да се окаже фатално за бъдещите търговски съюзи. Може обаче да отслаби позицията си за преговори.
“Обединеното кралство е значителна икономика” и е “привлекателен търговски партньор в много отношения”, обясни Саймън Ашърууд, професор по политика и международни изследвания в The Open University в Англия. Потенциални партньори, като Нова Зеландия и други тихоокеански държави, могат просто да настояват за по-стабилни начини за уреждане на спорове, в случай че Обединеното кралство се опита да отстъпи от сделката, каза той пред CNN Business. Посочвайки изключително приветливата сделка, която правителството на Обединеното кралство предостави на Австралия, Ашърууд продължи:
“Ако сте искали търговска сделка с Обединеното кралство, сега е може би най-подходящият момент да сключите такава при вашите условия.”
И още:
“Обединеното кралство е в задънена улица. Трябва да покаже, че напускането на ЕС е било полезно начинание за страната.”
Хаос в Северна Ирландия
Засега подходът на правителството на Обединеното кралство допълнително ще обтегне отношенията с Европейския съюз, който все още е най-големият търговски партньор на страната от дълъг път. В основата на въпроса е Северноирландският протокол, който беше включен в сделката за Брекзит, за да се избегне връщането на физическа граница между Северна Ирландия, която е част от Обединеното кралство, и Ирландия, която е член на Европейския съюз. Граничните проверки и охранителните пунктове изчезнаха след Споразумението от Разпети петък от 1998 г., което донесе мир на остров Ирландия след 30 години жесток конфликт между католическите националисти, които искат обединена държава, и протестантите, лоялни на Обединеното кралство.
Европейският съюз се притеснява, че физическата бариера отново може да се превърне в източник на напрежение и няма да се съгласи да контролира границата между Ирландия и Северна Ирландия, за да защити целостта на пазара на Европейския съюз. Джонсън, който помогна за воденето на кампанията за Брекзит, вместо това се съгласи, че Северна Ирландия ще остане подчинена на пазарните правила на ЕС и я сложи в позиция да проверява стоките, които идват от Обединеното кралство към Северна Ирландия.
Но тези нови проверки на стоки, движещи се между континентална Великобритания и Северна Ирландия, създадоха хаос, разширявайки веригите за доставки, добавяйки разходи към бизнеса и намалявайки наличността на определени продукти в супермаркетите в Северна Ирландия. Според правителството на Обединеното кралство най-малко 200 предприятия във Великобритания са спрели да обслужват нацията поради бюрокрацията след Брекзит.
В четвъртък Британската асоциация на генеричните производители, търговска организация за производители на генерични лекарства, заяви, че обременителните нови правила за търговия са принудили компаниите да обявят над 2000 лекарства за изтегляне от Северна Ирландия. Сега правителството на Обединеното кралство иска „значителна промяна“ в протокола, която признава в публикация, публикувана тази седмица, че е причина за „по-голямата част от настоящите търкания“ с Европейския съюз. Джонсън ефективно се опитва да предоговори сделка, за която се е съгласил преди седем месеца, като предлага предложения, които знае, че Европейският съюз не може да приеме.
Според новонаписаното “се разглежда като представяне на клиента пред адвоката си за развод – пълен със смяна на вината, изкуствена тъга и пасивна агресия”, пишат в блог в четвъртък Уинтерс и Майкъл Газиорек от Обсерваторията за търговска политика на Обединеното кралство. Те добавят:
“Това отразява слабостта и може само да намали международната позиция, която си е изградило това правителство.”
Обединеното кралство има много поставени залози. Брекзит добави разходи към британските износители, разбивайки търговията с най-важния им пазар и в дългосрочен план вреди на икономическия растеж. Страната се нуждае от нови търговски сделки, за да компенсира част от щетите, причинени от Brexit. Но ако не успее да спази договорите, които вече е подписало, за правителството на Обединеното кралство може да се окаже по-трудно да осигури споразумения при изгодни условия с други държави, включително Съединените щати.
Заплахата за “глобална Великобритания”
В свое изявление в сряда заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович каза:
“Няма да се съгласим за предоговаряне на протокола.”
Той добави:
“Спазването на международно-правните задължения е от първостепенно значение.”
Това чувство се споделя от Джасинда Ардърн, министър-председателят на Нова Зеландия – държава, с която Великобритания в момента е ангажирана в търговски преговори и която има силата да попречи на Великобритания да се присъедини към Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство (CPTPP).
CPTPP е пакт за свободна търговия от 11 държави, който включва Мексико, Австралия, Канада и Сингапур. Въпреки че няма да компенсира икономическите загуби, произтичащи от Brexit, въпреки това е описан от търговския секретар на Обединеното кралство Лиз Тръс като “блестяща награда след Брекзит”.
В речта си пред Института за международни отношения на Нова Зеландия по-рано този месец Ардерн заяви, че Нова Зеландия се е съгласила на преговори, които ще проправят пътя на Обединеното кралство да се присъедини към партньорството. Тя добави:
“CPTPP е нашето споразумение за най-високо качество. Тези, които се стремят да се присъединят, ще трябва да могат да отговарят на високите му стандарти.”
Някои търговски експерти интерпретираха изказването по темата като насочени думи специално към Великобритания. Уинтърс заяви пред CNN Business:
“Ако не беше предназначено за Обединеното кралство, това щеше да е напълно загубено изказване.”
Още по-остри предупреждения дойдоха и от други страни. За всяко правителство на Обединеното кралство търговската сделка със САЩ би била най-голямата икономическа победа на Великобритания след Brexit. Това винаги е изглеждало дълъг и почти невъзможен процес, като се има предвид, че нито бившият президент Доналд Тръмп, нито настоящият президент Джо Байдън са имали голям апетит да се присъединят към важни международни договори, на фона на по-широка промяна от либерализацията на търговията.
Но последните действия на правителството на Обединеното кралство не помагат за така описаната кауза. В изявление тази седмица американският демократичен конгресмен Брендън Бойл порица подхода на правителството на Обединеното кралство към Северна Ирландия и подчерта “силната двустранна” подкрепа за Споразумението от Великия петък. Той каза:
“Британското правителство договори Северноирландския протокол, съгласи се и парламентът му гласува за него. И все пак почти веднага след влизането му в сила, британското правителство се опита да избегне отговорностите си по протокола.”
“Последното им изявление и предложените промени просто продължават тази тенденция и служат само за допълнителна дестабилизация на Северна Ирландия”, добави той.
Макар Байдън да е бил ясен, че фокусът му е главно върху вътрешните проблеми, той също многократно е предупреждавал Великобритания да не прави споразумението от Разпети петък “жертва на Брекзит”. Сам Лоу, старши научен сътрудник в Центъра за европейска реформа, коментира:
“Байдън има специфичен интерес към Северна Ирландия и нейната стабилност и разглежда Обединеното кралство като антагонист в тази дискусия.”
Той добави:
“Продължаващите спорове с ЕС за Северна Ирландия и заплахите за отказ от ангажименти създават проблем със САЩ, но не съм убеден, че така стеклата се ситуация създава огромни проблеми с други страни.”
Дейвид Хениг, директор на Обединеното кралство в Европейския център за международна политическа икономия, заяви, че други страни може да разглеждат спора около Северна Ирландия като уникален случай. Хениг заяви:
“Други страни със сигурност ще са наясно, че Обединеното кралство продължава своите споразумения с Европейския съюз, но всяко преговаряне е отделно. Това няма да се разглежда като особено добро нещо, но не съм сигурен, че няма да го отделят от собствените си дискусии. Северна Ирландия очевидно е специален случай.”
С гратисните периоди за проверки на някои стоки, които биват пренасяни между Великобритания и Северна Ирландия, трябва да изтекат в края на септември. Това се отнася за животински продукти като охладено месо, за които предстоят още политически спорове между Обединеното кралство и Европейския съюз. По този въпрос Хениг беше категоричен:
“Доста лесно мога да видя, че това продължава от доста време, без да има някаква промяна.”
Лои добави със загриженост:
“Състоянието на несигурност може да се превърне в статукво.”
Северна Ирландия ще поеме тежестта на това съжаление. Но мечтата на Джонсън за “глобална Великобритания” също ще претърпи последствия.