Прокуратурата бранеше, а изглежда и досега защитава останките от модела ГЕРБ-ДПС. Заради това и полицейското насилие по време на протестите през лятото на миналата година е „заметено под килима“. Това коментира политологът Петър Чокалов за „DW“. Според него ефект ще има, единствено когато Гешев бъде отстранен от поста. По думите му „несъстоятелен“ е аргументът, с който главният прокурор отказва да се яви пред парламента, за да отчете свършеното по сигналите за полицейското насилие над демонстранти. По този повод експертът отбелязва още, че принципът за разделението на властите, на който се позовава, не означава, че властите у нас не трябва взаимно да се контролират. Точно обратното – предполага го.
Чокалов припомня, че още през 2019 г. обвинител номер едно у нас е шокирал много хора с признанието си, че не е привърженик на „тоталното разделение на властите“. По думите му изглежда той има някакви свои разбирания какво повелява този принцип и добави, че опитът му да дописва в „крачка“ Аристотел, Полибий и Монтескьо не означава, че възгледите му са законосъобразни.
„Искрен ли е г-н Гешев, когато цитира решения на КС, за да оправдае отказа си? Той нямал нито правото, нито задължението да контролира конкретни дела. Нима това бе пречка за него, когато тенденциозно изнасяше информация по текущи производства? Или той тълкува закона така, както му е изгодно? Да не говорим, че той можеше да се яви пред депутатите, поне за да отчете – без да навлиза в детайли по конкретни дела, с което не би нарушил закона – общо колко са случаите на полицейско насилие у нас, примерно през последните 2 години, има ли наказани, колко са, какви са наказанията и т.н.“, пише още експертът за изданието.
Принципът за разделението на властите беше поруган по време на управлението на Бойко Борисов, смята Чокалов. Доскоро цялата държавна машина с изключение на президентството след избора на Радев, а и множество медии, обслужваха модела ГЕРБ-ДПС. Миналогодишните протести бяха породени от възмущението на обществото срещу модела и титулярите му.
„Да го кажем направо: г-н Борисов, а така също г-н Доган и г-н Карадайъ, като „скрити“ коалиционни партньори на ГЕРБ, както и главният прокурор Гешев, под чието разпореждане прокуратурата нахлу в президентството, са същинските виновници за напрежението през лятото на 2020. Да, Борисовите министри на вътрешните работи Марин Младенов и Христо Терзийски трябва да подадат оставки като депутати, но ако това се случи, би трябвало да е само първата стъпка.“, смята политологът.
Чокалов отбелязва и защо трябва да подадат оставки – защото и Терзийски, и Младенов, са бранели и обгрижвали този срамен модел. Той коментира, че Младенов е заявил, че осъжда „всякакви прояви на насилие“ и „още в нощта“ на 10 юли миналата година е разпоредил пълна проверка на сигналите за побой от страна на полицаи над демонстранти. Там е работата обаче, че както се и очакваше, по-скоро се стигна до замитане на случилото се под килима, имаше замазване и прикриване на отговорността, добавя политологът.
„Този „процес” продължи и при приемника му в МВР Терзийски (шеф на Главна дирекция „Национална полиция“ по време на протестите), който днес също гръмко осъжда „всякакви форми на насилие” и се опитва да успокои обществото с тезата, че е разпореждал проверки. Проверките завършиха със заключението, че само четирима полицаи са превишили правомощията си на 10 юли; същите са наказани дисциплинарно. Най-тежкото наказаният със „забрана за повишение“ за срок от 2 години, е Андон Андонов, който по време на протестите е на ключов пост в СДВР – началник на отдел „Специализирани полицейски сили“. Той обаче впоследствие намира пристан под шапката на Гешев – в Бюрото за защита на свидетели в началото на 2021. Кадри от случилото се на 10 юли показват как Андонов бие с палка задържани протестиращи и дава нареждания на колегите си.“
Политологът изтъква, че синхронът, с който действат служителите на „бившия“ модел е завиден, а лайтмотивът – шокиращ – те бият, ние ги наказваме изключително строго – като не ги повишаваме. В наказанието и „трудоустрояването“ на Андонов, изненада, разбира се, няма.
Гешев и служителите му не бързаха да действат, когато ставаше дума за барселонската афера, сигналите за подслушване на опозиционери или за клиповете, чийто основен герой, според мнозина, е Борисов. Няма нужда да припомням и как страната трепереше, за да не развали хатъра на Доган и Пеевски, посочва Чокалов.