Защо премиерът на Япония Фумио Кишида подаде оставка?

Новина съобщи самият той

0
17
Фумио Кишида.
Фумио Кишида. Снимка: профила на Кишида във Facebook.

Министър-председателят на Япония Фумио Кишида подава оставка. Новина съобщи самият той, като каза, че ще се оттегли от поста си следващия месец, отстъпвайки пред общественото недоволство от политическите скандали и нарастващите разходи за живот, които помрачиха тригодишния му мандат, и предизвиквайки конкурс за негов заместник, предава „Агенция Ройтерс“.

На пресконференция, на която обяви решението си, че не се стреми към преизбиране като лидер на Либерално-демократическата партия /ЛДП/, Кишида потвърди:

„Политиката не може да функционира без обществено доверие. Взех това тежко решение, мислейки за обществото, с твърдото желание да придвижа политическата реформа напред.“

През септември ЛДП ще проведе конкурс за негов заместник като председател на управляващата партия, а оттам и като министър-председател на Япония.

Рейтингът на Кишида започна да се срива бързо след встъпването му в длъжност през 2021 г. след разкрития за връзките на ЛДП със спорната Църква на обединението. Популярността му пострада още повече, след като излезе наяве черна каса с нерегистрирани политически дарения, направени по време на събития за набиране на средства от ЛДП. Той се сблъска и с общественото недоволство от това, че заплатите не успяват да вървят в крак с нарастващите разходи за живот, след като страната най-накрая се отърси от дългогодишния дефлационен натиск. Ето коментар по темата на Коичи Накано, професор по политически науки в Софийския университет:

„Действащият министър-председател на ЛДП не може да се кандидатира в президентската надпревара, освен ако не е сигурен в победата си. Това е като големите шампиони йокодзуна на сумото. Не просто трябва да спечелиш, а трябва да спечелиш с грация.“

Който и да наследи Кишида като лидер на ЛДП, трябва да възстанови доверието на обществеността в партията и да се справи с нарастващите разходи за живот, ескалиращото геополитическо напрежение с Китай и потенциалното завръщане на Доналд Тръмп като президент на САЩ през следващата година.

Парична политика и военно строителство

По време на престоя си като осмия най-дълго служил след войната лидер на страната Кишида се откъсна от предишната икономическа политика, като се отказа от ориентираната към корпоративните печалби икономика на принципа „трикъл даун“ в полза на политики, насочени към повишаване на доходите на домакинствата, включително повишаване на заплатите и насърчаване на притежаването на акции. Той изведе Япония от пандемията от COVID с огромни разходи за стимулиране и също така назначи академика Казуо Уеда за ръководител на Японската централна банка (BOJ), за да изведе Япония от радикалните парични стимули на своя предшественик.

През юли BOJ неочаквано повиши лихвените проценти, тъй като инфлацията взе връх, което допринесе за нестабилността на фондовия пазар и доведе до рязко повишаване на курса на йената.

Според Шоки Омори, главен стратег за Япония в Mizuho Securities в Токио, напускането на Кишида може да означава по-строги фискални и парични условия в зависимост от кандидата. Той обясни:

„Накратко, рисковите активи, особено акциите, вероятно ще бъдат засегнати в най-голяма степен.“

Премиерският мандат на Кишида бе белязан и от бързо променящата се среда за сигурност, която принуди Япония да преразгледа традиционно пацифистката си политика. Той представи най-голямото военно укрепване на Япония след Втората световна война с ангажимент за удвояване на разходите за отбрана, целящо да възпре съседен Китай да преследва териториалните си амбиции в Източна Азия чрез военна сила.

Подтикнат от Вашингтон, Кишида също така оправи обтегнатите отношения на Япония с Южна Корея, като даде възможност на двете страни и на техния общ съюзник САЩ да осъществят по-задълбочено сътрудничество в областта на сигурността, за да се противопоставят на заплахата, която представляват програмите на Северна Корея за производство на ракети и ядрени оръжия.

„Лично на мен ми се иска той да продължи още малко да бъде министър-председател. Може би е бил стресиран (от ниския рейтинг) и с всички обстоятелства около него, предполагам, че няма друг избор, освен да се оттегли“, каза 22-годишният офис работник в Токио Наоя Окамото,.

Следващият лидер

Бившият министър на отбраната Шигеру Ишиба вече е хвърлил шапката си на ринга като потенциален заместник на Кишида, заявявайки, че би искал да „изпълни дълга си“, ако събере достатъчно подкрепа, според обществената телевизия NHK.

Други имена, които бяха споменати като потенциални претенденти, са министърът на външните работи Йоко Камикава, министърът на цифровите технологии Таро Коно и бившият министър на околната среда Шинджиро Коидзуми.

Експертите твърдят, че ЛДП ще трябва да избере ново лице, което да се откъсне от скандалите, които напоследък затрупаха партията, за да оцелее на общите избори, които трябва да се проведат най-късно през третото тримесечие на 2025 г. политическият анализатор Ацуо Ито твърди:

„Ако ЛДП избере следващия си лидер по начин, който пренебрегва обществената критика срещу скандалите с политическото финансиране, партията може да претърпи съкрушително поражение.“

„Партията трябва да избере някой млад човек, който не е свързан със сегашната администрация и по този начин може да представи една нова ЛДП“, добави той.

Бившият премиер на Бангладеш е разследван за убийство

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments