Защо при евакуацията на САЩ в Судан бяха изоставени американците?

0
106
Гражданска война Судан
Снимка: Wikimedia Commons

Воюващите фракции, които се опитват да поемат контрола над източноафриканската държава Судан, хвърлиха страната в хаос и хиляди бягат от столицата Хартум и близките бойни зони, предава „Асошиейтед прес“. Някои държави, включително САЩ, затвориха посолствата си и много от тях координират дръзки евакуации на своя персонал и други жители в множество конвои, полети и неистови бягства.

През изминалата седмица обаче имаше драматично различни реакции от различни правителства, докато всяко от тях се опитваше да изведе своите граждани и персонала на посолството си на безопасно място. САЩ бяха подложени на щателна проверка за евакуирането на около 70 служители на посолството в мисия с хеликоптер от елитни командоси SEAL през уикенда, като същевременно предупредиха хиляди частни американски граждани в Судан, че няма да има подобна евакуация за тях.

Държавният департамент, който от години съветва гражданите на САЩ да не пътуват до Судан, продължава да съветва американците да се подслонят на безопасно място. Повечето от приблизително 16 000 американци, за които се смята, че са в Судан в момента, са двойни граждани на САЩ и Судан и само малка част от тях са изразили желание да напуснат. Но поне някои от онези, които искат да напуснат, са успели да стигнат до Порт Судан, където могат да вземат ферибот до Джеда, Саудитска Арабия, или са получили места в полети, извършвани от други държави.

Поглед към ситуацията:

Какво се случва в Судан?

Всичко се свежда до борба за власт между двама мощни генерали и техните армии: генерал Абдел Фатах Бурхан, който ръководи суданските въоръжени сили, и генерал Мохамед Хамдан Дагало, ръководител на паравоенна група, известна като Сили за бърза поддръжка. Преди четири години народно въстание в Судан помогна за свалянето на дългогодишния автократ Омар ал Башир. Но през 2021 г. двамата генерали – Бурхан и Дагало – организираха съвместно преврат, който дерайлира усилията за създаване на гражданско правителство. И двамата мъже имат история на нарушения на човешките права и техните сили са репресирали продемократични активисти.

Под международен натиск Бурхан и Дагало наскоро се съгласиха на рамково споразумение с политически партии и продемократични групи. Подписването му обаче беше многократно отлагано, тъй като нарастваше напрежението около интегрирането на RSF във въоръжените сили и бъдещата верига на командване. На 15 април напрежението прерасна в насилие.

Всяка страна има десетки хиляди войници в и около Хартум и град Омдурман на отсрещния бряг на река Нил. В сряда, втория ден от последното чувствително прекратяване на огъня, спорадичните боеве продължиха.

Как САЩ изкараха персонала на посолството си?

Тъй като условията за сигурност се влошиха в края на миналата седмица, включително щети на гражданското летище и атака срещу американски дипломатически конвой в Хартум, Държавният департамент заключи, че „единственият начин да направим това безопасно за целия наш дипломатически персонал беше да разчитаме на способностите на нашите военни колеги“. Това заяви посланик Джон Бас, заместник-секретар по управлението на Държавния департамент. В събота посолството на САЩ в Хартум спря дейността си и нареди на персонала да напусне страната.

Министерството на отбраната беше започнало да премества ресурси в Camp Lemonnier в Джибути, за да се подготви за възможна евакуация. В събота три хеликоптера MH-47 Chinook, превозващи елитни командоси SEAL, излетяха от Джибути по пътя към Етиопия, където заредиха гориво и след това направиха тричасовия полет до Хартум. От своя страна генерал-лейтенант D.A. Симс, директор на операциите в Обединения щаб, коментира:

„Операцията беше бърза и чиста, като военнослужещите прекараха по-малко от час на място в Хартум.“

Хеликоптерите летяха и излизаха от Хартум, без да предприемат никакъв огън.

Американците, които все още са в Судан

Въпреки че персоналът на посолството беше изведен с хеликоптер, нямаше планове за осигуряване на подобна евакуация за потенциално хилядите американци, които все още са в Судан. В сигнал за сигурност във вторник Държавният департамент на САЩ повтори, че „поради несигурната ситуация със сигурността в Хартум и затварянето на летището, в момента не е безопасно да се предприеме координирана от правителството на САЩ евакуация на частни граждани на САЩ“. Вместо това ведомството предоставя подробности за наличните гранични пунктове и изискванията, необходими на всяко място. Той предупреди, че боевете продължават и че много маршрути са опасни и непредвидими.

Американски граждани, които стигнат до Порт Судан по суша и могат да вземат ферибот до Джеда, ще бъдат подпомогнати от консулството на САЩ там. В момента помощта на САЩ за американците е до голяма степен ограничена до телефонна и виртуална помощ. САЩ биха могли да изпратят кораби на ВМС в Порт Судан, за да превозят американци до Джеда или друго място, където те биха могли да получат транспорт обратно в Съединените щати. Властите обаче изтъкват, че това ще зависи от ситуацията със сигурността и дали е безопасно корабите да акостират. САЩ са разработили други опции, като отваряне на временно консулство в Порт Судан, укрепване на консулството си в Джеда, за да помага на американците при пристигането им, или използване на близко летище, което други европейски страни са използвали за превоз на граждани.

Американски служители смятат, че ситуацията със сигурността в Порт Судан е по-добра, отколкото в столицата, но остават загрижени за потенциала за ескалация на насилието.

Какво правят другите държави?

Докато САЩ са на мнението, че е твърде опасно да извеждат своите граждани, други страни продължават с евакуациите на своите граждани. Франция, Германия, Италия, Обединеното кралство, Испания, Холандия, Турция, Япония, Южна Корея, Йордания, Южна Африка, Египет и Саудитска Арабия са сред страните, които са евакуирали своите граждани и тези на други страни.

Министерството на отбраната на Германия съобщи в туит във вторник, че е прекратило полетите си за евакуация, след като е изпратило над 700 души от Судан, включително 200 германци и стотици други от повече от 20 други нации. Франция подчерта, че е евакуирала повече от 500 души от 41 страни и ще задържи фрегата на ВМС в главното пристанище на Судан в Червено море, за да продължи да подпомага спасителните операции за чужденци. Обединеното кралство продължаваше военните си евакуации на цивилни от летище извън Хартум. Бригада Дан Рийв каза пред репортери в сряда, че ситуацията е „спокойна“ и че въоръжените сили на Судан поддържат добра сигурност около летището.

Държавната новинарска служба на Саудитска Арабия съобщи във вторник, че е евакуирала около 2150 души с кораб от Судан, включително 114 саудитски граждани и повече от 2000 евакуирани от 62 други нации. А Египет, който евакуира повече от 1500 свои граждани, заяви, че дипломатическата му мисия няма да напусне Судан, докато не гарантира евакуацията на всички, които искат да напуснат. Администратор на египетското посолство в Хартум беше застрелян в понеделник, съобщи външното министерство.

Необичайна ли е реакцията на САЩ?

Докато много американци си спомнят драматичната евакуация на дипломати и граждани от Афганистан през 2021 г., тези обстоятелства бяха далеч по-различни. В повечето случаи САЩ не евакуират частни граждани, когато затварят посолство.

Ситуацията в Афганистан беше различна, защото САЩ прекратяваха 20-годишното си военно присъствие в страната. Той се опитваше да измъкне остатъчното американско присъствие там, голяма част от което беше пряко свързано с ролята на Вашингтон в подкрепата на афганистанското правителство. Подобна ситуация не е съществувала или съществува в Судан.

По-типична е практиката на места като Йемен, Сирия и Венецуела, където САЩ спряха дипломатически операции и отстраниха персонала си поради сътресения, но не евакуираха частни граждани. 

САЩ също затвориха за кратко посолството в Киев поради руската инвазия, но нямаше военна евакуация нито за дипломати, нито за частни граждани и оттогава посолството беше отворено отново.

За разлика от ситуацията в Афганистан, САЩ не участваха военно в конфликта в Судан и нямаха военно присъствие на място, освен малкия брой морски охранители в посолството в Хартум.  Освен това САЩ от няколко години предупреждават американците да не пътуват до Судан и им казват, че консулската помощ в посолството е изключително ограничена.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments