В продължение на месеци западните съюзници изпращат оръжейни системи и боеприпаси на стойност милиарди долари в Украйна със спешна необходимост да осъществят доставките в Киев навреме за очакваната пролетна контраофанзива, предава „Асошиейтед прес“.
Сега до лятото остават само седмици. Докато Русия и Украйна са съсредоточени върху интензивна битка за Бахмут, украинската пролетна офанзива все още не е започнала. Миналата седмица украинският президент Володимир Зеленски заяви, че се е забавило, защото на страната му липсват достатъчно западни оръжия, за да успее, без да претърпи твърде много жертви. Времето и обучението също играят роля, казват служители и експерти по отбраната.
Властите настояват, че предстои контранастъпление. Предварителните ходове от страна на Украйна за определяне на условията, които иска за нападение, вече са започнали, заяви американски служител при условие за анонимност, за да обсъди чувствителни въпроси.
Поглед към факторите, забавящи контранастъплението и подготовката, която двете страни правят в очакване то да започне скоро. Голяма част от забавянето се дължи на времето. Отне повече време от очакваното, за да се размрази и изсъхне замръзналата земя на Украйна поради продължителна, влажна и студена пролет, което затрудни прехода към настъпление. Вместо това земята е задържала дълбока кал, която затруднява работата на неверижните превозни средства.
„Калта е като супа“, признава служителят и допълни:
„Просто потъваш в нея.“
Обучение
През последните няколко месеца десетки хиляди украински войници бяха обучени от САЩ и съюзниците им за битка. Последният украински батальон, който САЩ обучават в момента обаче, тъкмо завършва курса си. С този последен клас общият брой на украинците, които САЩ са обучили за тази битка, надхвърля 10 700. Тези сили са научили не само полеви и медицински умения, но и усъвършенствани комбинирани тактики с бойните бронирани превозни средства Stryker и Bradley и самоходните гаубици Paladin. Той също така включва висококвалифицирани сили, които са били обучени да управляват системата за противоракетна отбрана Patriot.
Според Армията на САЩ Европа-Африка, около 11 000 допълнителни украински войници на ден участват в други програми за обучение, провеждани от повече от 30 партньорски нации.
Скоро ще започне нова фаза: САЩ ще започнат да обучават украинци на танкове Abrams в полигона Grafenwoehr в Германия. Но украинците няма да чакат обучението на танковете да приключи, преди да започнат контранастъплението си, каза украинският министър на отбраната Олексий Резников пред репортери в края на април.
Пристигане на оръжия
Само през последните пет месеца САЩ обявиха, че ще изпратят повече от 14 милиарда долара оръжия и боеприпаси на Киев, повечето от които се изтеглят от съществуващите запаси, за да се доставят по-бързо доставките за Украйна. НАТО и западните съюзници също отговориха, като обещаха милиарди в танкове, бронирани превозни средства и системи за противовъздушна отбрана. Голяма част от това оборудване обаче все още не е пристигнало, уточни Бен Бари, бивш служител на британското разузнаване, който сега е старши сътрудник по сухопътни войни в Международния институт за стратегически изследвания. Например, от около 300 обещани танкови системи – като танковете Leopard 2, обещани от страни, включително Дания, Холандия, Испания и Германия – само около 100 са пристигнали.
„От около 700 обещани бойни машини, като например британските Marauders и американските бойни превозни средства на пехотата Bradley, само около 300 са пристигнали“, подчерта Бари.
Украйна също ще се нуждае от достатъчно боеприпаси под ръка, за да поддържа битка с по-високо темпо, след като контранастъплението започне. Що се отнася до необходимите боеприпаси, главният военен логистик на Украйна също ще има силна дума за това кога армията е готова да започне, каза Бари.
Само с един боеприпас – 155-милиметровия снаряд за гаубица – Украйна изстрелва между 6000 и 8000 изстрела на ден, изтъкна украинският депутат Александра Устинова пред репортери през април.
Улики за контрантапада
И Русия, и Украйна предприемат стъпки в очакване на контранастъплението. Русия има приблизително 200 000 войници по 1000-километрова (620 мили) бойна линия, вкопани, използвайки същия тип окопна тактика, използвана през Първата световна война, заяви западен служител, пожелал анонимност, за да обсъди въпроси, свързани с разузнаването. Тези войски не са толкова добре обучени, колкото първоначалните сили на Русия за нахлуване, които претърпяха големи загуби. Но те са защитени от ровове, минни полета и драконови зъби – надземни бетонни бариери с форма на триъгълник, които затрудняват движението на танковете.
Междувременно Украйна започна да оформя операции, като насочване на предните линии на Русия с артилерийски огън на далечни разстояния. Това може да означава, че Украйна е на път да продължи напред към това място – или може да бъде примамка, за да привлече вниманието на Русия от нейния действително планиран първи удар, смята служителят.